domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

odpowiednia wentylacja
Dom

Czy odpowiednia wentylacja może chronić przed smogiem?

Bezpieczeństwo swoje i rodziny jest dla wielu osób wartością nadrzędną. To właśnie z tego powodu staramy się kupować samochody wyposażone w mnóstwo systemów zabezpieczających, to właśnie dlatego montujemy w domu czy mieszkaniu alarm. Oprócz zagrożeń widzialnych gołym okiem na nasze zdrowie czyhają również jednak mniej dostrzegalni zabójcy. Jednym z takich cichych, ale niebezpiecznych gości w naszych domach bywa smog. Mimo że w Polsce od kilku lat mówi się na ten temat coraz więcej, obecność w powietrzu niebezpiecznych substancji, zwłaszcza w miejscowościach położonych w kotlinach oraz w dużych miastach, wciąż jest niepokojąca. By radzić sobie w takich okolicznościach i chronić zdrowie przydają się nie tylko maseczki, ale i systemowe rozwiązania w domu, takie jak choćby rekuperacja. Poznań czy Kołobrzeg, wszędzie w ten sposób można osłabić zgubny wpływ smogu na nasze codzienne życie.

Dlaczego zwalczanie smogu jest tak istotne?

Dużym sukcesem ostatnich lat jest już to, że problem smogu został zauważony. Najwcześniej dostrzeżono to na Górnym Śląsku i w Krakowie. Zwłaszcza w tym drugim mieście zostały wdrożone projekty zmierzające do poprawy sytuacji – na przykład zakaz używania pieców opalanych drewnem i węglem – ale takie działania są potrzebne w całym kraju.

Świetnie ilustrują to raporty przygotowywane przez Europejską Agencję Środowiska. Według dokumentu opublikowanego jesienią 2020 roku Polska jest jednym z sześciu państw Unii Europejskiej, w których roczna dopuszczalna wartość PM 2,5, czyli drobnego pyłu zawieszonego, przekracza dopuszczalne normy. Problemem jest również rosnąca liczba zgonów spowodowanych smogiem. Podczas gdy w całej Unii widać tendencję spadkową, nad Wisłą w 2018 roku z powodu zanieczyszczeń w powietrzu przedwcześnie zmarło niemal 50 tysięcy osób – o 4 tysiące więcej niż dwa lata wcześniej.

Wentylacje – Poznań. Jak osłabić wpływ smogu w mieszkaniu?

Warto więc pomyśleć o tym, by chronić się przed smogiem również we własnym domu. Pierwszym krokiem do takiego stanu powinny być szczelne okna, które powstrzymają część pyłów unoszących się w powietrzu. Jak jednak w takich warunkach zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń? Rozwiązaniem są rekuperatory, które znajdziesz wyłącznie w specjalistycznych sklepach (jak np. https://sklep.mtc.poznan.pl/category/rekuperatory) zajmujących się sprzedażą tego typu systemów. Jak takie urządzenia osłabią smog wpadający do mieszkania?

Rekuperatory są znane przede wszystkim z tego, że pozwalają na oszczędności związane z odzyskiwaniem ciepła ze zużytego powietrza, o czym możesz dowiedzieć się od specjalistów z https://sklep.mtc.poznan.pl/. W rekuperatorach stosuje się jednak również filtry, które zatrzymują większość pyłów. Standardowy filtr F4 uchroni nasz dom przed około 60 procentami takich nieproszonych substancji. Najbardziej szczelne filtry F7 powstrzymają jednak ponad 90 procent pyłów. Przy ich zakupie pomoże norma ISO 16890, która gwarantuje odpowiednią szczelność filtra. Odpowiednio wyposażony rekuperator to świetna bariera przed smogiem, pozwalająca na znaczne obniżenie stężenia szkodliwych substancji. Taki system sprawia także, że będzie można efektywnie wywietrzyć mieszkanie bez otwierania okien. Dzięki temu nasz dom stanie się antysmogową twierdzą na zimowe dni, gdy pyły zwykle najbardziej doskwierają.

Minusem rekuperacji może być koszt instalacji takiego rozwiązania. Mimo wszystko jest to jednak opłacalna inwestycja. Odzysk ciepła pozwala bowiem na redukcję kosztów ogrzewania i wsparcie klimatyzacji, dzięki czemu do 10 lat cały nakład poniesiony na zakup rekuperatora i wykonanie instalacji powinien się zwrócić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *