domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

uchwyty meblowe
Dom

Jak wybrać uchwyty meblowe? O czym warto pamiętać?

Uchwyty meblowe są bardzo ważnym elementem wielu typów mebli – szaf, szafek, komód czy biurek. Jak je odpowiednio dobrać?

Wymiana elementów takich jak uchwyty meblowe na nowe lub dobranie ich do nowo montowanych w domu mebli wymaga uwzględnienia wielu czynników. O czym powinno się pamiętać wtedy, gdy kupuje się uchwyty do mebli? Gdzie można je zamówić? Oto najważniejsze informacje, które będą przydatne przy dobieraniu uchwytów meblowych.

Uchwyty meblowe – jak wybrać te odpowiednie?

Wybór uchwytów meblowych wymaga rozważenia kilku czynników, w tym funkcji, stylu i materiałów tych akcesoriów meblowych. Oto kilka wskazówek, które będą pomocne przy wybieraniu odpowiednich uchwytów do różnych rodzajów mebli:

Funkcja

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze uchwytów meblowych, jest ich funkcja. Warto wtedy odpowiedzieć sobie na parę istotnych pytań. Czy uchwyty meblowe posłużą do otwierania i zamykania drzwi lub szuflad? Czy będą używane często czy rzadko? Czy mają one spełniać dodatkowe funkcje, na przykład wieszaka na ściereczkę? Odpowiedzi na te pytania pomogą określić rozmiar, kształt i materiał uchwytów.

Styl

Wygląd uchwytów meblowych powinien pasować do ogólnego stylu mebla i pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Na przykład, jeśli styl aranżacji jest nowoczesny lub minimalistyczny, można wybrać uchwyty meblowe, które są eleganckie i proste, natomiast jeśli we wnętrzu króluje bardziej tradycyjny styl, możesz zdecydować uchwyty z dekoracyjnymi detalami. Wiele inspiracji dotyczących wyboru uchwytów meblowych można znaleźć już teraz w internecie na wielu stronach, na przykład w serwisach społecznościowych.

Materiał

Uchwyty meblowe mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z metalu, drewna, plastiku, ceramiki, kamienia i szkła. Dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę trwałość, wymagania konserwacyjne i estetykę każdego materiału.

Wykończenie

Należy również uwzględnić wykończenie uchwytów meblowych. Typowe wykończenia to szczotkowany nikiel, mosiądz, chrom i matowa czerń. Również można zdecydować się na uchwyty meblowe malowane we wzory lub wykończone różnymi materiałami, na przykład ceramiką i metalem.

Rodzaj mebli

Warto dobrać też uchwyty meblowe do używanych mebli. Ogólna zasada mówi, że im meble będą miały większe fronty szuflad czy szafek, tym większe powinny być uchwyty. W razie problemów z doborem warto zamówić parę typów uchwytów i porównać, jakie z nich będą pasowały do konkretnych mebli.

Wygoda

Na koniec warto też uwzględnić kształt i wielkość uchwytów meblowych pod kątem komfortu użytkowania. Powinny być łatwe do pochwycenia oraz nie powinny powodować dyskomfortu przy częstym używaniu.

Biorąc pod uwagę te czynniki, można samodzielnie wybrać uchwyty meblowe, które są zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne, a także poprawią ogólny wygląd mebli i będą pasowały do aranżacji.

Gdzie kupić uchwyty do mebli?

Najszerszy wybór produktów takich jak uchwyty meblowe w różnych stylach można znaleźć w sklepach z akcesoriami meblowymi. Działają one stacjonarnie, a także można składać w nich zamówienia online.