domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

rodzaj rolet
Dom

Jaki rodzaj rolet jest najlepszy? Co warto wybrać?

Rolety okienne są dzisiaj najczęściej kupowanymi osłonami na okna. W jakich wariantach występują? Jakie mają zalety i wady? Zobacz, jakie rolety do domu są najlepszym wyborem!

Rolety mini – rolety okienne bez kasety

Zacznijmy od najpopularniejszych, niedrogich rolet okiennych określanych jako mini rolety albo roletki. Takie rolety są bardzo dobrym wyborem do wielu wnętrz, ale mają one również pewne minusy, o których warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na ich kupno.

Budowa takich rolet jest bardzo prosta, ponieważ składają się one z wału, na którym umieszczana jest tkanina rolety. Wał połączony jest także z systemem jej otwierania i zamykania, zwykle obsługiwanym przez łańcuszek. Dodatkowo roleta może mieć żyłkowe prowadnice, by nie odstawała ona od uchylonego okna.

Najważniejszym atutem takich rolet jest ich funkcjonalność i niska cena, natomiast nie są one aż tak estetyczne, ponieważ widoczny jest wtedy wałek rolety. Także materiał rolety może szybko się brudzić, ponieważ nie jest on osłonięty.

Do wykonania takich rolet stosowane są różne rodzaje materiałów – cieńszych i grubszych, także warstwowych z dodatkową ochroną przed słońcem i ciepłem, które nazywane są materiałami termicznymi.

Gdy zamierzamy zakupić takie rolety w Lublinie, czekają one tam w wielu wariantach do wyboru, dlatego można dobrać je pod kątem materiału dokładnie do swoich wymagań.

Rolety okienne w kasecie i z bocznymi prowadnicami

Jeżeli zależy nam na tym, aby roleta wyglądała elegancko, możemy zdecydować się na model w kasecie. Rolety w kasecie są bardzo popularne i chętnie kupowane, ale są one droższe od wspomnianych wcześniej mini rolet.

Takie rolety są wyposażone w kasetę zabezpieczającą materiał rolety, która powoduje też, że wygląda ona atrakcyjnie. Po bokach ma ona również prowadnice przytrzymujące materiał. Zarówno prowadnice, jak i kaseta mogą mieć różne kolory, na przykład biały albo drewnopodobny, by dopasować je do rodzaju okien.

Analogicznie jak rolety mini są one dostępne w wielu wariantach materiałów, więc można dobrać je pod względem ich koloru lub grubości.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to rodzaj zasłony okiennej wykonanej z jednego materiału, który po podniesieniu składa się w dekoracyjne fałdy. Są one obsługiwane za pomocą sznurka lub łańcuszka, który umożliwia użytkownikowi podnoszenie lub opuszczanie żaluzji w celu kontrolowania światła i prywatności. 

Rolety rzymskie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, len lub poliester i występują w wielu kolorach. Są często używane w sypialniach, salonach i jadalniach, ponieważ oferują elegancki wygląd. Warto też wskazać, że takie rolety można również prać, gdy zdejmie się z nich materiał, co powoduje, że są one proste w utrzymaniu w czystości.

Gdy poszukiwane są zatem eleganckie rolety w Lublinie, warto wybrać te rzymskie, które mogą być wtedy także wykonane na indywidualne zamówienie z konkretnego materiału.

Rolety plisowane – plisy 

Żaluzje plisowane, znane również jako plisy, to rodzaj okiennej, która składa się z tkaniny plisowanej, złożonej w fałdy, które rozciągają się podczas rozwijania rolety.

Atutem plisowanych rolet w porównaniu z innymi rodzajami osłon okiennych jest przede wszystkim możliwość ich podnoszenia i opuszczania od dołu i od góry. Są one montowane bezpośrednio przy szybie i pozwalają na precyzyjne regulowanie dostępu światła i poziomu prywatności w pomieszczeniu.

Plisy mogą być bardzo dobrym wyborem do pomieszczeń, które znajdują się na parterze i chcemy uzyskać w nich większą prywatność w ciągu dnia.