domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Budownictwo

Prawidłowy montaż instalacji odgromowej

Niezbędnym elementem wyposażenia są instalacje odgromowe. Montaż instalacji odgromowej najlepiej zlecić profesjonalnej ekipie, ponieważ tylko wtedy będzie zapewnione odpowiednie bezpieczeństwo budynku.

Funkcje instalacji

Prawidłowo zamontowana instalacja odgromowa sygnalizuje o pożarze. Można dzięki temu znacznie ograniczyć ryzyko szkód, które powstają przy wyładowaniach atmosferycznych. Firmy ubezpieczeniowe stosują różne zapisy, które odpowiednio warunkują wypłatę odszkodowania. Stan techniczny konstrukcji musi być zgodny z przepisami zawartymi w prawie budowlanym. Kolejną kwestią wartą uwagi są obowiązujące normy oraz powszechne zasady montażu. Brak instalacji odgromowej może spowodować, że ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy. Norma PN-EN 62305 określa obiekty, które powinny być wyposażone w instalację odgromową. W ten sposób zabezpieczeni są jednocześnie projektant, inwestor oraz wykonawca. Warto jednak pamiętać, że wyładowania atmosferyczne takie jak zjawisko piorunów są nieprzewidywalne i nie da się skutecznie przed nimi zabezpieczyć budowli.

Uprawnienia do wykonywania instalacji

Cena ubezpieczenia jest zdecydowanie niższa od wartości nieruchomości, dlatego dobrze jest wybrać właściwą ofertę. Projekt instalacji odgromowej powinien być wykonany przez osobę posiadają uprawnienia do projektowania tego typu instalacji elektrycznych. Kolejnym krokiem jest wybór materiałów oraz wykonawcy. Dobrym pomysłem jest przeszukanie internetu i wybranie sprawdzonej firmy, która specjalizuje się w tej tematyce. Warto jednak pamiętać, że wykonawca powinien wyrobić się we właściwym terminie, ponieważ w innym przypadku mogą zostać naliczone kary za przestój na budowie. Dlatego warto poznać wszystkie zasady projektowania oraz wykonywania instalacji odgromowych. Duże znaczenie ma także wielkość siatki zwodów na dachu konstrukcji. Ma to bezpośrednie przełożenie na ochronę obiektu podczas zaistnienia ryzyka wyładowania atmosferycznego.

Zabezpieczenie nieruchomości

W ostatnich latach zmieniło się podejście inwestorów i montaż instalacji odgromowej nie już pomijany. Więcej ludzi zrozumiało, że jest to niezbędne do zabezpieczenia nieruchomości i tym samym do dbania o swoje interesy. Zakup nieruchomości powinien być obligatoryjnie połączony z obowiązkiem dbania o własność. W internecie można znaleźć filmy instruktażowe, które przedstawiają, w jaki sposób wykonywać montaż, żeby konstrukcja spełniała wszystkie warunki techniczne. Dzięki temu inwestor może wykonać instalację odgromową w optymalny sposób. Dostawy elementów do montażu powinny być sprawne i przebiegać szybko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *