Podesty ruchome, inaczej nazywane są także koszami, zwyżkami czy podnośnikami koszowymi. To niezwykle popularny element wyposażenia każdej ekipy budowlanej. Świetnie sprawdzą się nie tylko podczas prac budowlanych, ale także w halach magazynowych czy produkcyjnych. Nadają się one zarówno do przewożenia materiałów budowlanych, jak i ludzi. Mają możliwość poruszania się w pionie oraz poziomie.
Co istotne!
Każdy, decydując się na takowy sprzęt powinien być świadomy, iż badania okresowe podestów przejezdnych powinny być wykonywane w okresie nie dłuższym niż 1 rok.
Podesty ruchome – parametry techniczne
Decydując się na zakup czy wynajem takowego sprzętu (https://www.drial.pl/), należy mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat jego parametrów i zastosowania. Nie od dziś wiadomo, iż mają one niezwykle ważną funkcję – szczególnie jeśli mowa o przewożeniu ciężkich przedmiotów czy nawet ludzi. Wówczas, należy dokładnie sprawdzić sprzęt, na jaki się decydujemy.
Udźwig nominalny – to podstawowy parametr owego sprzętu. Wskazuje on, jakie jest największe obciążenie, jakie może przewieźć jego platforma robocza podczas standardowej pracy.
Maksymalna wysokość platformy roboczej – czyli bezpośrednio mówiąc jest to największa odległość (w pionie), pomiędzy podestem ruchomym a poziomem miejsca, do którego osoba wykonująca prace może bezpiecznie dosięgnąć.
Prędkość obrotu – podawana jest ona w metrach na sekundę, jest to prędkość pozioma krawędzi platformy roboczej (zewnętrznej), mierzona przy maksymalnym zasięgu wysięgnika.
Prędkość podnoszenia oraz opuszczania platformy roboczej – podobnie jak poprzednia wartość, również podawana jest w metrach na sekundę. W przeciwieństwie do poprzedniej prędkości (obrotu), jest to prędkość pionowa. Dotyczy ona przemieszczania się platformy roboczej wraz z obciążeniem nominalnym.
Podesty ruchome – masa – podawana w kilogramach, bądź tonach. Jest to łączna masa wszystkich elementów owego sprzętu przygotowanego do pracy, nie obejmuje ona obciążenia.
Podesty ruchome – charakterystyka
Wymiary gabarytowe podestu – określane są w metrach, co wskazuje na to, iż dotyczą one długości, szerokości i wysokości złożonego już podestu, gotowego do transportu.
Obszar roboczy podestu ruchomego – jest to dokładniej ujmując, obszar przeznaczony do użytkowania platformy roboczej przy zachowaniu określonego udźwigu, pracując przy tym w standardowych warunkach pracy. Wartość tej specyfikacji, podawana jest w metrach. Określa maksymalną wysokość i zasięg roboczy.
Co ciekawe, podest może posiadać więcej niż jeden obszar roboczy.
Kąt obrotu – jak sama nazwa wskazuje, podawany jest on w stopniach. Dzięki niemu, można określić o ile wysięgnik, może obrócić się wokół osi obrotu danego podestu.
Kąt obrotu platformy roboczej – analogicznie, jak w poprzednim przypadku także jest to wartość podawana w stopniach. Analizuje ona wartość o jaką platforma robocza może obrócić się wokół wysięgnika.
Prędkość jazdy podestu – tego parametru, chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać. Określa on, jaką prędkość może ponieść urządzenie w ruchu, oczywiście po płaszczyźnie poziomej.