domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Ogród

Jak założyć ogród na dachu?

Zielone dachy w Europie funkcjonują już od wielu lat. W Polsce od niedawna coraz częściej pojawiają się na naszych nieruchomościach. Co trzeba wiedzieć o ogrodach na dachu?

Jak założyć zielony dach?

Ogrody na dachach można założyć zarówno na dachu skośnym, jak i płaskim. Dach powinien jednak mieć co najmniej 25% spadku. Mogą one powstawać na budynkach starych, jak i świeżo zaprojektowanych. Prawidłowo wykonane ogrody na dachach nie stanowią zagrożenia dla konstrukcji dachu. Nie wpływają również negatywnie na stan dachu.

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie dachu. Nad warstwą konstrukcyjną musi znaleźć się warstwa hydroizolacyjna. Bardzo często wykorzystywana jest do tego papa termozgrzewalna. Hydroizolacje można wykonać również z kauczuku syntetycznego, jego zadaniem jest ochrona dachu przed przerastaniem korzeni.

Kolejna warstwą ochronną jest termoizolacja, która jednak nie zawsze jest konieczna. Geowłóknina, papa bitumiczna lub włókna poliestrowa to kolejne warstwy ochronne. Na to układany jest drenaż, który odpowiedzialny jest za odprowadzenie nadmiaru wody opadowej. Keramzyt sprawdzi się idealnie. Jest on przykrywany geowłókniną, która zabezpiecza drenaż. Na górę układana jest warstwa żyznej ziemi dla roślin.

Jak wybrać rośliny na zielony dach?

Ogrody na dachach mogą mieć bardzo zróżnicowaną roślinność. Na dachy lekkie warto użyć mieszkanek siewnych, w skład których wchodzą różne trawy i niewielkie, delikatne kwiaty. Dobrze sprawdzają się również rozchodniki.

Ogrody na dachach mogą również wyglądać niczym kwitnące łąki. Macierzanka czy rumianek nie tylko pięknie wyglądają, ale również dają uroczy zapach. Na zielone dachy można wykorzystać mchy, krwawniki, ukwap czy głowienki. Można na dachu zasadzić krzewy oraz niskie drzewa. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny muszą być prawidłowo dobrane, by nie okazało się, że są to duże rośliny, które potrzebują przestrzeni.

Bardzo ciekawym sposobem na założenie zielonego dachu jest metoda szwajcarska, która dąży do jak najbardziej ekologicznych rozwiązań. Ogrody na dachach zakładane tą metodą mają roślinność, która znajduje się w okolicy. Nasiona można zebrać na kwietnej łące, a następnie wysadzić na własnym dachu. Dzięki takiemu podejściu dach naszego domu będzie taki sam, jak roślinność w regionie.

Ogrody na dachach nie są jeszcze popularne w naszym kraju. Jest to jednak idealny sposób na zapewnienie sobie odrobiny zieleni w zatłoczonym mieście. Własne, zielone płuca w centrum miasta to nie tylko szansa na poranną kawę na dachu, ale również idealne miejsce, by odpocząć po pracy w pięknym miejscu bez konieczności ruszania się z domu.