domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Ogród

Jakie są ogrodzenia ocynkowane i gdzie najlepiej pasują?

Panele ogrodzeniowe potrzebuje każdy kto zdecydował się na oddzielną zabudowę. Bez względu, na to, czy dany budynek należy do osoby prywatnej czy do urzędu zawsze dookoła niego znajdują się panele ogrodzeniowe. Tego typu panele są narażone na warunki atmosferyczne i dlatego też powinny być one odpowiednio zabezpieczone.

Najprościej jest ocynkować

Wszelkiego rodzaju panele ogrodzeniowe powinny być, przed ustawieniem, ocynkowane lub ocynkowane panele trzeba zakupić. Cynkowanie to prosty sposób zabezpieczenia ogrodzenia ale też i najbardziej popularny. Cynkowanie jednak dotyczy ogrodzenia metalowego. Można oczywiście wybrać ogrodzenie drewniane, kamienne lub betonowe i każdy jego rodzaj ma swój odpowiedni sposób ochrony. Jednak zdecydowanie metalowe ogrodzenia ocynkowane są najtrwalsze i najdłużej potrafią pełnić swoją funkcję.

Czym jest cynkowanie?

Ocynkowanie danej powierzchni metalowej to nic innego jak określony proces, przy pomocy którego na danej powierzchni zostaje stworzona dana powłoka. Jest kilka sposobów cynkowania powierzchni metalowych ale najbardziej znane z nich to cynkowanie ogniowe czyli zanurzeniowe oraz proszkowe. Pierwszy ze sposobów pozwala na umieszczenie danego panelu w zbiorniku wypełnionym płynnym metalem a drugi sposób to umieszczenie go w pojemniku ze sproszkowanym cynkiem. W obu przypadkach panel należy pozostawiać na kilka godzin a w efekcie końcowym zostanie na nim umieszczona specjalna powłoka, która jest powłoką niezniszczalną.
Cynkowanie to ważny proces, który dotyczy wszystkich metalowych elementów, które są narażone na złe warunki atmosferyczne. Ogrodzenia ocynkowane nie mogą zardzewieć, nie mogą po pewnym czasie stać się uszkodzone i mieć wiele dziur, ponieważ wtedy nie będą to ogrodzenia spełniające w pełni swoją rolę.

Jakie są rodzaje ogrodzenia ocynkowanego?

Ocynkowane panele to najczęściej panele z cienkich i metalowych siatek umieszczone pomiędzy danymi, dwoma słupkami. Takie panele najczęściej spotykamy na ogródkach działkowych lub na posesjach mieszkalnych. O ile tego rodzaju panele doskonale dadzą sobie radę z warunkami atmosferycznymi to nie zapewnią one odpowiedniego bezpieczeństwa. Dlatego coraz częściej wykonuje się ogrodzenia ocynkowane w formie kutych, dużych i ciężkich przęseł. Takie przęsła mają dodatkowo swoją stylistykę i sprawiają, że dane ogrodzenie jest prezentowane w danym typie i ma swoje odpowiednie zdobienia.
Dodatkowo bardzo popularne są także ogrodzenia wykonane z ocynkowanej stali w formie ogrodzeń palisadowych. Są to duże, równe pasy, przyczepione do danych słupków.