domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Wnętrza

Kuchnia w skandynawskim stylu. Jak ją zaprojektować?

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w domu. Jest nie tylko miejscem, w którym przygotowujemy posiłki. Może być także przestrzenią, w której spotykamy się z całą rodziną, by wspólnie zjeść śniadanie, obiad i kolację. Niezmiernie ważne jest więc, by była zaprojektowana w stylu, który lubimy. Kuchnia w skandynawskim stylu to może być dobry wybór.

Prostota i minimalizm

Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych stylów, który możemy spotkać we wnętrzu.

Wyróżnia go kilka cech. Kuchnia w skandynawskim stylu opiera się przede wszystkim na prostocie. W takim wnętrzu dominują jasne kolory – głównie biel. Można zdecydować się również na szarości. Nie zapominajmy o czerni, która świetnie się wpisze w tego rodzaju styl.

Częstym elementem w stylu skandynawskim jest drewno, które dobrze koresponduje z bielą ścian czy mebli kuchennych. Dodatkowo ociepla całe, często chłodne pomieszczenie. Warto postawić np. na drewniane blaty, które będą nie tylko wytrzymałe, ale i estetyczne. Jeżeli jest wystarczająco dużo miejsca, w kuchni skandynawskiej doskonale prezentuje się również drewniany stół.

Popularne jest również szkło. Może być ono obecne nie tylko w meblach, ale także na ścianach, np. nad blatem kuchennym.

Jeżeli w stylu skandynawskim pojawia się bardziej zdecydowany kolor, to są to pojedyncze przedmioty, np. kolorowa lampa, ekspres do kawy czy kubeczek. Powinno być też miejsce na zieleń – świeże kwiaty i przyprawy, które są niezbędne podczas przygotowywania posiłków.

Mało dodatków

W kuchni zaprojektowanej w stylu skandynawskim nie ma przepychu. Znajdują się w niej niezbędne meble kuchenne – wszystko w stonowanych kolorach. Dominują półki, regały ze szklanymi drzwiami, proste stoły i krzesła. Najważniejsza jest funkcjonalność.

Nie znajdziemy tutaj dużej ilości dodatków, która mogłaby zaburzyć design. Ze stylem skandynawskim dobrze korespondują metalowe wieszaki, a także dodatki wykonane ze stali nierdzewnej.

Próżno za to szukać zbędnych zdobień czy wyszukanych detali. Chodzi o to, by wnętrze było jasne, czyste i świeże,

Styl skandynawski – dobry wybór

Kuchnia w skandynawskim stylu to nie tylko minimalistyczna przestrzeń, ale może być także przytulnym wnętrzem, gdzie spotka się cała rodzina.

Warto postawić na taki design, gdyż jest on ponadczasowy. Nie powinien być też nadmiernym wydatkiem dla naszego budżetu, gdyż skandynawskie elementy wystroju wnętrz dostępne są w wielu supermarketach budowlanych. Nic dziwnego, że styl skandynawski wciąż zdobywa popularność.