domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Ogród

Kilka pomysłów na zagospodarowanie podwórka

Mianem podwórka określamy teren ogrodzony znajdujący z przodu lub tyłu posesji. Może być własnością prywatną lub wspólnoty mieszkaniowej, dotyczy to zwłaszcza dużych miast.

Jak zagospodarować podwórko od strony zewnętrznej?

Podwórko od frontu posesji najczęściej zajmuje niewielką powierzchnię, ale wymaga szczególnie starannego zagospodarowania. To przecież wizytówka całej posiadłości. Najczęściej w tej części znajduje się podjazd do garażu oraz droga do domu.

Obie te drogi komunikacyjne powinny być utwardzone, wybór materiałów jest ogromny. Wybierając materiał i kolor warto dobrać je do do elewacji budynku lub elementów ogrodzenia. W ten sposób elegancko wtopią się w otoczenie.

Pozostałą przestrzeń można zagospodarować za pomocą drzew, krzewów i bylin. Dobierać należy je w zależności od ilości posiadanego miejsca. Im jest go mniej, tym rośliny powinny być niższe. Mają być elementem dekoracyjnym, nie dominującym. Czasami wystarczy tylko dobrze utrzymany trawnik z krzewem róży pośrodku. Do dekoracji tej części podwórka można użyć wiecznie zielonych iglaków lub kwiatów posadzonych w dużych donicach.

Jak zagospodarować podwórko od wewnętrznej strony budynku?

Zagospodarowanie podwórka na tyłach posiadłości daje znacznie więcej możliwości i w dużej mierze zależy od wielkości ogrodu, którym dysponujemy.

W przypadku małych ogrodów warto wygospodarować miejsce na meble ogrodowe, które umożliwią odpoczynek na świeżym powietrzu. Mogą być postawione na trawie lub utwardzonej nawierzchni tarasu.

Rodziny z dziećmi powinny wygospodarować dla nich miejsce do zabawy. Wystarczy piaskownica lub huśtawka. Jeżeli miejsca jest więcej, można urządzić mały plac zabaw z drewnianym domkiem. Na jego bocznej ścianie warto zrobić ściankę wspinaczkową. Dla dzieci starszych można stworzyć mini boisko do siatkówki i koszykówki. To doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu.

Duża powierzchnia ogrodu to także duże możliwości jego aranżacji. Znajdzie się miejsce na ogrodową altankę i miejsce na grilla. Niektórzy wygospodarują także miejsce na prywatny basen.

Mała architektura to tylko jeden z elementów urządzenia ogrodu. Najważniejsze są rośliny. Niektórzy tworzą piękne klomby o idealnie regularnych kształtach, inni preferują naturalne rabaty z wieloletnimi kwiatami rosnącymi swobodnie.

W średniej wielkości ogrodzie można wygospodarować miejsce na przydomowy warzywnik. Wystarczy kilka grządek na warzywa, kilka krzewów i drzewek owocowych, by zaspokoić potrzeby domowników na zdrowe i świeże warzywa i owoce.