domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Budownictwo

Trwałe i bezpieczne konstrukcje dachowe drewniane

Drewno było zawsze wykorzystywane do tworzenia odpowiednich konstrukcji dachowych. Takie konstrukcje od zawsze widoczne były na dachach mieszkalnych, użytkowych czy rolnych. Powodem tego był fakt, że drewno zawsze było w dobrej cenie, łatwo się poddawało obróbkom, było łatwo dostępne i relacja jego wagi była korzystna co do wytrzymałości konstrukcji, która z niego wykonano.

Jakie są konstrukcje dachowe drewniane?

W dzisiejszych czasach konstrukcje dachowe drewniane wykonane są jako elementy modułowe, bezpieczne i trwałe. Faktem co prawda jest, że inwestorzy nie zawsze potrafią odpowiednio dobrać dobrze dopasowaną konstrukcję dachową. Przez to w dużej mierze narażają na niebezpieczeństwo osoby, które potem pod tym dachem będą się znajdowały.
Oferowane na rynku konstrukcje dachowe mają na celu zapewnić bezpieczeństwo i pomóc stworzyć dach trwały. Dlatego też niektóre firmy proponują różnego rodzaju rozwiązania. Proponowane są więc drewniane wiązary dachowe oraz tradycyjne więźby dachowe.

Więźby dachowe a drewniane wiązary

Wiązary drewniane to inaczej kratownice, które są połączone określonymi płytkami kolczastymi. Są to elementy trójkątne a ich dolna część stanowi konstrukcję stropu. Dzięki temu nie ma potrzeby inwestowania w drogie stropy żelbetowe. Wiązary to elementy modułowe, ich montaż jest bardzo szybki, dawana jest na nie gwarancja i wykonane są z bardzo dobrych materiałów.
Więźby dachowe stosowane są najczęściej w przypadku gdy budynki posiadają już strop monolityczny lub kształt ich dachu jest nietypowy. Więźby wykonane są z kolejnych, poszczególnych elementów, które są łączone na placu budowy. Dopiero konstrukcje dachowe drewniane wykonane z drewna sezonowanego są wytrzymałe i stabilne.

Najwyższa część budynku

Konstrukcje dachowe są tak jakby zwieńczeniem już całej budowy. To na nich w przyszłości będzie położony dach, który jest najwyższą częścią budynku i który chroni domostwo przed złymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr, śnieg czy mróz i słonce. Wyróżnia się dachy płaskie, skośne, dwuspadowe, jednospadowe i do każdego rodzaju dachu wykorzystywana jest odpowiednia jego konstrukcja drewniana. Konstrukcje dachowe to konstrukcje, które są nośne, bowiem elementy dachu muszą przenosić jego ciężar na ściany danego domu. Dlatego też tak ważne są wszelkiego rodzaju obliczenia już na etapie projektowania danego domu. Więźby dachowe czy też drewniane wiązary powinny być super bezpiecznymi konstrukcjami. Od ich wytrzymałości, bowiem, zależy wytrzymałość danego budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *