Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Która metoda spawania najlepiej nadaje się do precyzyjnych prac?

Budownictwo Data publikacji - 28 kwietnia 2021 Autor - Redakcja domoptymalny.com.pl
spawarka

Dzięki spawaniu możemy pracować z różnymi typami materiałów. Dotyczy to rodzajów metali, które poddają się takiej obróbce. Stale nierdzewne, żeliwo, stopy miedzi czy aluminium – wystarczy wybrać odpowiednią metodę spawania oraz właściwie dobrać elektrody, by otrzymać spoiny dobrej jakości. Hurtownia spawarek jest również miejscem, w którym należy szukać urządzenia dostosowanego do spawania cienkich materiałów np. migomaty. Dotyczy to szczególnie blach, które łatwo przepalić, korzystając z mniej precyzyjnej maszyny. W tym przypadku kluczowy będzie wybór odpowiedniej metody spawania.

Spawanie cienkich elementów – porównanie metod spawania

Wśród urządzeń dostępnych na rynku funkcjonują trzy podstawowe metody spawania. Za najprostszą jest uważana metoda MMA. W tym przypadku praca odbywa się za pomocą topliwych elektrod otulonych. Spawarka MMA to urządzenie, które z nimi współpracują, pozwalają na szeroki zakres prac i są uznawane za najbardziej uniwersalne. Dotyczy to również grubości spawanych materiałów. Jeżeli wybierzemy elektrody z najmniejszą średnicą, około 1 milimetra, możemy spawać nawet elementy o grubości 1,5 milimetra.

Nie zawsze będą to jednak prace o zadowalającej precyzji, a w trakcie spawania będzie wytrącać się sporo żużla. Popularną metodą spawania elektrycznego jest MIG/MAG. Półautomaty, które służą do takiego rodzaju pracy, to przede wszystkim wydajne urządzenia. Spawarki MIG MAG pozwalają na szybką pracę, nie są jednak dedykowane łączeniu cienkich elementów – łatwo tutaj o błędy. Dlatego nie jest to metoda używana do spawania blach. Jeśli chcemy jednak, by nasze urządzenie potrafiło zarówno łączyć cienkie elementy, jak i w razie potrzeby umożliwić szybkie spawanie, wybierzmy spawarki 3w1, w których mamy możliwość pracy wszystkimi trzema popularnymi technikami. Na dokładniejsze spawanie cienkich elementów pozwala metoda TIG, czyli spawanie wolframowymi elektrodami nietopliwymi. Ten sposób pracy jest nieco mniej wydajny, ale za to umożliwia najbardziej precyzyjne łączenie elementów. Idealnie nadaje się nawet do spawania cienkich blach, które zwykle sprawiają najwięcej problemów. Dodatkowym atutem tej metody jest estetycznie wyglądająca spoina.

Charakterystyka spawania cienkich elementów metodą TIG

Jak już wspomnieliśmy, najbardziej precyzyjne zadania najlepiej wykonywać za pomocą metody TIG. Pozwala ona nawet na spawanie blach o grubości poniżej 1 milimetra. Oprócz doboru odpowiedniej elektrody – powinna być dedykowana do konkretnego rodzaju materiału, a także prądu spawania – ważna będzie obecność gazu osłonowego. Jest nim najczęściej argon, czasami argon z domieszką helu. To pozwala na zachowanie stabilności łuku elektrycznego.

Ważnym parametrem przy spawaniu cienkich elementów będzie natężenie prądu. Nie może być zbyt duże, wtedy bowiem elektroda szybko przepali blachę czy inny cienki fragment. Im cieńszy, tym natężenie powinno być mniejsze.

Zwróćmy też uwagę na przygotowanie samego spawanego materiału. Przy precyzyjnych pracach dokładne wyczyszczenie metalowych elementów nabiera jeszcze większego znaczenia – chodzi przede wszystkim o brzegi blachy. W przypadku tych najcieńszych trzeba być również gotowym na to, że pod wpływem ciepła ich brzegi będą się odkształcać. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem spawania należy wygiąć je w przeciwną stronę. Dzięki temu powstające złącze będzie płaskie, a spoina będzie mocno się trzymać. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku metody TIG ostateczny efekt w dużym stopniu uzależniony jest od umiejętności spawacza.

Redakcja domoptymalny.com.pl

Nasz zespół ekspertów w dziedzinie budownictwa, nieruchomości, ogrodu i aranżacji wnętrz to grupa doświadczonych specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją poprzez artykuły i praktyczne porady. Oferujemy wsparcie w zakresie budowy, zarządzania nieruchomościami oraz tworzenia inspirujących przestrzeni w domu i ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?