domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Budownictwo

Właściwa wycena nieruchomości i jej zasady

Ustawa o gospodarce nieruchomościami określa jak powinna wyglądać właściwie przeprowadzona wycena nieruchomości. Osobą uprawnioną do przeprowadzenia wyceny jest rzeczoznawca majątkowy. Jeżeli nieruchomość ma być przeznaczona do celów mieszkaniowych to określa się jej wartość rynkową.

Zagospodarowanie terenu

Należy jednak pamiętać, że nie jest ona taka sama jak cena rynkowa. Poza ceną bardzo ważny jest stan prawny nieruchomości oraz jej stan techniczny, a także rok budowy. Sposób zagospodarowania terenu wokół posesji również odgrywa istotną rolę. Wycena nieruchomości jest inicjowana najczęściej przez osoby starające się o kredyt. Jej wartość musi być potwierdzona urzędowo. Przy postępowaniu spadkowym także jest to przydatna informacja, ponieważ wtedy jest jasne, w jaki sposób można przeprowadzić podział majątku. Nie jest obligatoryjne jednak wzywanie rzeczoznawcy w sytuacji kiedy nie jest wymagany oficjalny dokument potwierdzający wartość nieruchomości. Za wycenę mieszkania przeciętny rzeczoznawca majątkowy bierze od 300 do 1000 złotych. Wycena domu jest jednak droższa i zaczyna się od kwoty 500 złotych.

Ustalenie zdolności kredytowej

Należy jednak pamiętać, że do każdej wyceny należy podchodzić indywidualnie. Ustalenie zdolności kredytowej jest w dużej mierze zależne od podanej przez rzeczoznawcę wartości nieruchomości. Cena transakcyjna często nie pokrywa się z realną wartością i dlatego niezbędna jest pomoc doświadczonego rzeczoznawcy. Po kapitalnym remoncie można uzyskać znacznie większe pieniądze za sprzedaż nieruchomości. Wielu inwestorów szuka tanich mieszkań. Następnie przeprowadzają ich renowację i w ten sposób zarabiają pieniądze. Banki posiadają także swoich rzeczoznawców, dlatego warto przed zleceniem wyceny rozeznać się w tych informacjach. Dzięki takiemu rozwiązaniu można oszczędzić znaczną sumę pieniędzy.

Prywatna wycena

Prywatna wycena jest jednak przydatna, ponieważ wtedy cały dokument jest bezpośrednio do wglądu w każdym momencie. Posiadanie takiej informacji na własność jest bardzo pomocna i może przydać się w przyszłości. Jeżeli wycenę przeprowadzi rzeczoznawca wyznaczony przez bank to kredytobiorca nie może użyć tego dokumentu do ustalenia wysokości podatku. Lista oficjalnych rzeczoznawców jest przedstawiona w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych. Należy pamiętać, że wycena musi być przeprowadzona przez rzeczoznawcę, który posiada właściwe uprawnienia. Dokumenty wykonane przez rzeczoznawcę bez uprawnień nie są uznawane w urzędach. W internecie można znaleźć kalkulatory służące do wyceny nieruchomości.