Walory estetyczne mają duże znaczenie przy wyborze płytek okładzinowych. Ściany wewnętrzne z reguły służą do ułożenia płytek gipsowych. Nie mogą być jednak użyte w miejscach, w których występuje duża wilgotność.
Układanie płytek na ścianach zewnętrznych
Dlatego łazienki nie są dobrym pomieszczeniem do montażu płytek gipsowych. Na zewnątrz można ułożyć płytki z betonu oraz kamienia sztucznego. Są one odporne na czynniki atmosferyczne oraz posiadają dużą wytrzymałość. Warto jednak przed zakupem sprawdzić, czy są również odporne na mróz. Mają być wystawione na zimno przez długi czas. Układanie płytek elewacyjnych można zlecić profesjonalnej ekipie lub wykonać samemu. Elastyczna zaprawa klejowa jest bardzo pomocna przy układaniu płyt na ścianach zewnętrznych. Tego typu mieszanina jest odporna na zmiany temperatury i pomoże utrzymać konstrukcję w dobrym stanie przez długie lata. Problemem przy płytkach zewnętrznych są wykwity, które powstają na skutek czynników atmosferycznych. Można im zapobiec używając elastycznej zaprawy klejowej.
Wybór zaprawy
Wybór zaprawy jest bardzo ważny, ponieważ bezpośrednio wpływa ona na wygląd elewacji. Przy płytkach klinkierowych należy pamiętać, żeby podczas fugowania fugi były przyłożone do klinkieru. Podłoże powinno być odpowiednio przygotowane, zanim przejdzie się do układania płytek elewacyjnych. Należy je najpierw dokładnie oczyścić oraz wysuszyć i w miarę możliwości wyrównać. Dobrym rozwiązaniem jest również porysowanie ściany ostrymi narzędziami. Dzięki temu zostanie jej nadana chropowatość i elementy będą później lepiej przylegać. Przyczepność płytek również się zdecydowanie zwiększy i konstrukcja będzie posiadała lepszą wytrzymałość. Jeżeli w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura to należy zmoczyć betonowe podłoże, ponieważ w innym wypadku płytki nie będą się dobrze trzymać.
Montaż płytek klinkierowych
Zasada ta nie dotyczy jednak osób, które montują płytki klinkierowe. Do rozprowadzenia kleju na podłożu dobrze jest użyć szpachli zębatej. Wybór kleju zależy od rodzaju podłoża oraz płytek, które będą używane do montażu. Klej powinien być rozprowadzony jedynie na 3 rzędy płytek. Jeżeli powierzchnia w dalszym czasie jest nierówna można użyć większej ilości kleju. Warto jednak pamiętać, żeby warstwa kleju nie miała więcej niż 1 centymetr długości. W celu lepszego przyklejenia płytek należy je docisnąć minimalnie do powierzchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu będą miały lepszą przyczepność. Według powszechnej opinii płytki należy układać od narożnika. Jeżeli płytki są cienkie to nie jest konieczne użycie zaprawy do spoinowania.