domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Wnętrza

Jak urządzić pokój w bloku? Podstawowe zasady

Większość polskich rodzin mieszka w blokach. Pokoje w takim mieszkaniu najczęściej nie są zbyt duże. Wówczas pojawia się problem – jak urządzić pokój w bloku? Warto kierować się kilkoma zasadami.

Funkcja pokoju

Na początku warto ustalić, jaką funkcję ma spełniać pokój – czy będzie to pokój dzienny, sypialnia, jadalnia lub pokój gościnny. Od tego zależy sposób urządzenia wnętrza.

Czasami pokój w bloku – z racji ograniczonego metrażu – pełni dwojaką funkcję. Może być zarówno pokojem dziennym, jak i sypialnią. Często łączy się też pokój dzienny z aneksem kuchennym. Urządzenie takiego pomieszczenia wymaga kreatywności.

Jasne kolory

Do pokoju o niezbyt dużej powierzchni najlepiej wybierać jasne kolory. Optycznie powiększą pomieszczenie. Spowodują, że nie będziemy czuć się w takim pokoju przytłoczeni.

Biel, odcienie szarości, beżu, żółtego – takie kolory warto wziąć pod uwagę przy urządzaniu pokoju. Warto ograniczyć się do dwóch lub trzech barw. Wtedy pokój zyska spójny charakter. Takie wnętrze będzie przytulne i przyjazne. Zrezygnujmy z krzykliwych kolorów, które mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Praktyczne meble

Przy urządzaniu pokoju w bloku trzeba pamiętać o praktycznych meblach. Nie zajmą one dużo miejsca, a pozwolą przechować nasze książki czy ubrania.

Takie meble wyróżniają się prostotą, minimalizmem i dobrym designem. Sprawdzą się świetnie w bloku.

Różne style

Nie zawsze stawiamy na minimalizm. Może zależy nam na salonie z kominkiem, pokoju w stylu prowansalskim czy pokoju z charakterystyczną tapetą?

Warto jednak pamiętać, że taki zdecydowany design trzeba dokładnie przemyśleć. Jeżeli będziemy chcieli zmienić tę stylistykę, powinniśmy liczyć się ze sporymi wydatkami.

Odpowiednie oświetlenie

Równie ważne jest oświetlenie pokoju. Chodzi zarówno o lampy sufitowe, które odpowiednio rozświetlą przestrzeń, jak i o lampki punktowe, które podkreślą wybrane elementy wystroju. Oświetlenie potrafi też nadać wnętrzu odpowiedni klimat.

Rośliny w mieszkaniu

Warto zadbać o wybór roślin, które ozdobią pokój. W niezbyt dużym wnętrzu powinny być to raczej mniejsze kwiaty, które nie przytłoczą. Kwiaty w pokoju spełniają nie tyko funkcję dekoracyjną, ale również nawilżają i oczyszczają powietrze.

Pokój w bloku może być przytulny

Te wszystkie zasady powinny pomóc odpowiedzieć na pytanie: jak urządzić pokój w bloku. Przy niewielkim metrażu trzeba pamiętać o funkcjonalności i praktycznych rozwiązaniach, które ułatwią mieszkanie w bloku.