Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Co daje rekuperacja w domu jednorodzinnym?

Dom Data publikacji - 24 grudnia 2020 Autor - Redakcja domoptymalny.com.pl


Każdy z nas marzy o domu cichym, ciepłym i energooszczędnym. Taki stan rzeczy jest możliwy wtedy kiedy w domu zamontuje się wentylację mechaniczną. Jednak zawsze pamiętać należy, że inwestycja w odpowiedni rekuperator opłaci się dopiero wtedy kiedy nasz dom dobrze docieplony i szczelny.

O co chodzi z tą rekuperacją?

Najlepszym momentem na podjęcie decyzji, czy chcemy zamontować mechaniczną wentylację jest czas projektowania naszego domu. Wtedy zbędne będą kominy wentylacyjne i inne dodatkowe elementy. Rekuperacja w domu jednorodzinnym prowadzi też do stworzenia w nim właściwego doboru systemu dystrybucji całego powietrza. Fakt ten uwzględniony już na etapie projektu danego budynku sprawi, że taki system od samego początku będzie brany już pod uwagę. Ważne jest bowiem, żeby odpowiednio rozplanować przebieg kanałów wentylacyjnych. Powinno to być zrobione tak by zminimalizować opory powietrza.

Nie widać i nie słychać

Sercem całego systemu mechanicznej wentylacji domu jest rekuperator. Ważne jest by jego praca była cicha a on sam był niewidzialny. Dlatego wszelkiego rodzaju przyłącza. kanały wentylacyjne powinny być dobrze ukryte w ścianach w w podłodze. Sam rekuperator powinien być umieszczony w pomieszczeniu mocno zaizolowanym od hałasu. Natomiast innowacyjne kanały transportujące ciepłe powietrze są dzisiaj wykonane ze specjalnego materiału, który idealnie pochłania wszytskie dźwięki.

Zasady działania rekuperacji w domu jednorodzinnym

System rekuperacji najpierw filtruje powietrze, które dostarczane jest z zewnątrz. Dzięki temu do wnętrza domu dostaje się oczyszczone powietrze. W tym samym czasie z domu wywiewane jest zużyte powietrze pełne bakterii i wirusów. Oznacza to, że rekuperacja filtruje i wymienia dane powietrze. W rzeczywistości system rekuperacji doskonale działa na zdrowie domowników ale także przynosi znaczne oszczędności w utrzymaniu domu. Ponadto rekuperacja w domu rodzinnym to także stworzenie warunków przyjaznych dla całego środowiska naturalnego.

Jaki jest koszt rekuperacji?

Całkowity koszt rekuperacji to około 17 – 25 tys złotych. Ta cenowa rozbieżność zależy od mocy rekuperatora, kosztów montażu jak i od powierzchni danego budynku, w którym system ma być zamontowany. Zawsze najlepiej jest sięgać po komponenty z wyższej półki, ponieważ stworzą one wtedy system bezawaryjny. Pamiętać należy, że system rekuperacji z czasem przyniesie nam oszczędności i zwróci się w całości. Potrwa to jednak trochę czasu od momentu zamontowania.

Redakcja domoptymalny.com.pl

Nasz zespół ekspertów w dziedzinie budownictwa, nieruchomości, ogrodu i aranżacji wnętrz to grupa doświadczonych specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją poprzez artykuły i praktyczne porady. Oferujemy wsparcie w zakresie budowy, zarządzania nieruchomościami oraz tworzenia inspirujących przestrzeni w domu i ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

czy warto zainwestować hydroizolację