domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Dom

Drewniane czy plastikowe? Jakie okna do mieszkania?

Wykańczanie nowego mieszkania to naprawdę duża sztuka. Wziąć pod uwagę trzeba nie tylko budżet, lecz również cechy praktyczne kupowanych rzeczy. Doskonałym tego przykładem są np. okna, które mogą występować w formie plastikowej, lub też tradycyjnej drewnianej. Który z tych materiałów będzie lepszy? Jakie okna do mieszkania lepiej wybrać?

Charakterystyka okien drewnianych

Nie da się ukryć, że okna drewniane zaliczane są do tych zdecydowanie najpopularniejszych i najchętniej wybieranych. Stoją za tym ich naprawdę niezwykłe zalety, którymi jednak towarzyszą również pewne wady. Jakie to zatem zalety powodują tak dużą popularność drewnianych okien oraz co najważniejsze, jakie wady są skazą na ich popularności?
Nie da się ukryć, że drewniane okna charakteryzują się przede wszystkim niezwykle ładnym wyglądem. Drewno z racji tego, że jest materiałem naturalnego pochodzenia, świetnie pasuje do każdego wnętrza, wprowadzając do niego poczucie ciepła i przytulności. Co więcej, okna wykonane z drew charakteryzują się również wieloma cechami czysto praktycznymi. Są bardzo mocne oraz trwałe, więc nie ma ryzyka, że będą przepuszczały zimne powietrze, lub też hałas z ruchliwej ulicy.
Niestety okna tego typu posiadają również niemałe wady. Przede wszystkim zaliczane są do tych z najwyższej półki cenowej. Po drugie jednak i być może najważniejsze drewno wymaga okresowego konserwowania. Bez tego działania straci swoje właściwości i szybko ulegnie zniszczeniu. Jest to więc zadanie dość kłopotliwe.

Charakterystyka okien plastikowych

W kontrze do problemów okien drewnianych stoją okna plastikowe. Nie wymagają one żadnego konserwowania, troszczenia się o ich stan czy też innego wymyślnego dbania o ich kondycje. Są to okna, o których można właściwie zapomnieć, podczas codziennego korzystania z nich. Co więcej, są to okna w bardzo dobrej cenie, więc ich zakup nie zrujnuje domowego budżetu. Dlaczego więc nie są one obecne w każdym domu?
Zdecydowanie najważniejszą wadą takich plastikowych okien jest ich nieco tandetny wygląd, który zwyczajnie nie każdemu przypadnie do gustu. Dodatkowo okna tego typu są zbyt szczelne. Z racji tego, że nie przepuszczają zupełnie żadnego powietrza, wymagane jest częste wietrzenie pomieszczeń, ponieważ zwyczajnie brakuje w nich powietrza. Okna drewniane w niewielkim, lecz wystarczającym stopniu je przepuszczają. Najważniejszą jednak wadą takich okien jest fakt, że nie da się zupełnie naprawić ich mechanicznego uszkodzenia. Jeśli więc okna takie się porysują, nie pozostaje nic innego, jak tylko wymienić je na nowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *