domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Budownictwo

Budowa domu – od czego zacząć?

Dom to marzenie wielu polskich rodzin. Jest to jednak przedsięwzięcie kosztowne i czasochłonne. Temat „budowa domu od czego zacząć” może spędzać sen z oczu. Nie musi jednak tak być. Do realizacji tego zadania trzeba się dobrze przygotować. Oto lista działań, o których musimy pamiętać.

Oszacowanie budżetu

W pierwszej kolejności warto oszacować, czy stać nas na budowę domu. Trzeba zrobić kosztorys, w którym będą uwzględnione wszystkie wydatki związane z budową domu. Trzeba też przeanalizować kwestię ewentualnego kredytu.

Wybór działki

Podstawowa sprawa to wybór działki, na której stanie dom. Czy chcemy mieszkać w mieście, czy za miastem? Na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć przed budową domu.

Warto zastanowić się, jak rozwiążemy sprawę dojazdu do pracy, szkoły czy sklepu. Czy w pobliżu naszego domu będzie potrzebna nam infrastruktura?

Pod uwagę trzeba wziąć wielkość działki i jej ukształtowanie. Będzie to miało znaczenie przy wyborze projektu i podczas budowy.

Dostęp do mediów

Niezbędną sprawą jest dostęp do mediów. Trzeba sprawdzić możliwość podłączenia się do sieci elektrycznej – to absolutne minimum. Konieczne jest jednak także podłączenie gazu, wodociągu i kanalizacji. Warto zaznaczyć, że działka, która posiada dostęp do mediów będzie droższa.

Formalności prawne

Przed zakupem musimy koniecznie sprawdzić stan prawny działki. Czy działka jest przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne? Dowiemy się tego z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli go nie ma, przydatna będzie decyzja o warunkach zabudowy. Możemy o nią wystąpić.

Nie można zapomnieć o tym, by sprawdzić, czy sprzedający jest właścicielem gruntu. Odpowiedź na to pytanie przyniesie wpis do ksiąg wieczystych.

Gdy załatwimy wszystkie prawne kwestie, możemy zdecydować się na zakup działki.

Projekt domu

Przed budową domu trzeba wybrać projekt domu. Najbardziej popularny jest styl skandynawski – prosty, minimalistyczny, łączący jasne ściany z drewnem i szkłem. Można zdecydować się jednak na inny styl, np. zakopiański, amerykański czy dom z bali.

Tańszy z pewnością będzie gotowy projekt. Trzeba go jednak dopasować do działki i potrzeb kupującego. Innym pomysłem jest projekt indywidualny, który powstaje we współpracy z architektem. Dzięki temu można spełnić swoje marzenia co do budowy domu.

Równie ważny jest wybór terminu, w którym zaczniemy budować dom. Najczęściej tego rodzaju prace ruszają wiosną lub jesienią.

Gdy poznamy te zasady, myśl „budowa domu od czego zacząć” nie powinna być już tak przerażająca jak na początku. Możemy wówczas rozpocząć realizację marzeń.