domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Wnętrza

Nowoczesna garderoba, czyli praktyczne pomieszczenie na odzież domowników

W większości gospodarstw domowych, ubrania, obuwie, a także różnego rodzaju tkaniny w postaci koców, firanek czy obrusów, chowane są w szafach i komodach. W niektórych mieszkaniach natomiast znajdują się specjalnie zaadaptowane pomieszczenia, wyposażone w przestronne regały, wieszaki i szuflady – to pomieszczenie do garderoba.

Koszule, sukienki, garnitury wiszące na wieszakach, poukładane na półkach swetry, skarpetki schowane w szufladach – tak uporządkowana garderoba to marzenie wielu pań domu. Jedynym mankamentem może być brak odpowiedniej przestrzeni na zorganizowanie tego typu pomieszczenia, lecz ten problem można rozwiązać w dość prosty sposób.

Szafa wnękowa

Nowoczesna garderoba nie musi być osobnym pomieszczeniem – na ten cel można przeznaczyć przestronną szafę z przesuwnymi drzwiami, wyposażoną w liczne półki, półeczki, wieszaki i minikomódki. Tego typu szafy, zazwyczaj produkuje się na zamówienie i montuje się w wyznaczonym miejscu mieszkania klienta. Najczęściej to duży hol, przedpokój lub sypialnia.

Garderoba mobilna

Przenośna garderoba to jedna z wersji szafy wnękowej; jednak ze względu na większą funkcjonalność, może być rozbudowana o zewnętrzny regał oraz wysuwane biurko do pracy. Tego typu garderoba może stać w dowolnym pomieszczeniu o odpowiednio dużych gabarytach.

Praktyczne półki i wieszaki w garderobie

Wielkość garderoby zależna jest od pomieszczenia, które zostało na nią zaadaptowane, dlatego ilość półek oraz innych elementów przydatnych do uporządkowania i rozlokowania odzieży oraz obuwia jest dowolna i wynika z ilości dostępnego miejsca.
W każdej nowoczesnej garderobie powinien być drążek, na którym można powiesić długie suknie, płaszcze lub kombinezony – z tego powodu, warto zamontować tak zwany pantograf, czyli ruchomy wieszak, umożliwiający bezproblemowe powieszenie długich ubrań bez potrzeby wchodzenia na krzesło czy drabinkę. Pantograf montuje się w taki sposób, by drążek z ubraniami znajdował się pod samym sufitem szafy lub pomieszczenia.
Na ubrania krótkie typu bluzki czy wizytowe koszule, warto ustawić w garderobie wieszak, który można przesuwać w dowolne miejsce za pomocą zamontowanych kółek. Jeżeli garderobą jest duża szafa, tego typu ubrania powinny być również powieszone na drążku.

Lustro – przedmiot niezbędny w każdej garderobie

W żadnej garderobie nie może zabraknąć luster – ilość jest dowolna, ale przyjmuje się, że powinny być przynajmniej dwa; jedno – z możliwością obejrzenia całej sylwetki i drugie, umieszczone na ścianie lub drzwiach szafy, odbijające sylwetkę do pasa. Przy takim lustrze można poprawić makijaż, upiąć włosy czy wyrównać krawat i kołnierzyk.