Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak wybudować ogród zimowy?

Ogród Data publikacji - 12 grudnia 2020 Autor - Redakcja domoptymalny.com.pl


Ogrody zimowe cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim można nawet w polskich warunkach klimatycznych uprawiać rośliny tropikalne lub przechowywać w nich w okresie zimowym rośliny wrażliwe na niskie temperatury.

Rodzaje ogrodów zimowych

Ogród zimowy może być nieogrzewany lub ogrzewany. Ten pierwszy najczęściej budowany jest jako osobna konstrukcja przymocowywana do ściany budynku. Stanowi dodatkowy element termoizolacji domu, ale przede wszystkim umożliwia przezimowanie niektórych gatunków roślin. Temperatura wewnątrz takiego ogrodu zawsze jest powyżej 0 stopni Celsjusza. Jest to zupełnie wystarczająca temperatura do przechowywania roślin w okresie spoczynku. Do takiego ogrodu można przenieść rośliny ogrodowe uprawiane w doniczkach.

Bardziej popularne są zimowe ogrody ogrzewane. Najczęściej budowane są na bazie istniejącego już tarasu, który dzięki zabudowie może być użytkowany przez cały rok. Co prawda koszty ogrzewania są wyższe, ale ogród równocześnie zwiększa bilans termiczny domu, więc różnica nie jest aż tak duża. W zamian za to można pracować lub odpoczywać w towarzystwie pięknych roślin.

Jak zbudować ogród zimowy?

Ogrody zimowe w prawie budowlanym zostały zaliczone do małej architektury, a to oznacza, że do powierzchni 35 m2 nie wymagają pozwolenia. Chęć budowy ogrodu zimowego wystarczy tylko zgłosić do urzędu gminy. Przepis ten dotyczy także zabudowy tarasu.

Pierwszym elementem, który należy wykonać jest fundament, musi być bardzo solidny i przenosić obciążenia ok. 4 ton. W przypadku tarasów oznacza to skucie ich wierzchniej warstwy i wykonanie dodatkowej wylewki betonowej. Poziom fundamentu powinien sięgać 15 cm ponad powierzchnię gruntu, zabezpieczy to szklane ściany oranżerii przed zabrudzeniem ziemią podczas deszczu. Z tego względu warto też ziemię wokół fundamentu wysypać warstwą żwiru.

Kolejnym etapem jest postawienie konstrukcji ogrodu. Szkielet może być wykonany z drewna, aluminium lub PCV. Do wypełnienia używa się szkła lub poliwęglanu.

Ogród zimowy z poliwęglanu jest coraz bardziej popularny przede wszystkim ze względu na znacznie niższą cenę, ale także bardzo dobre właściwości termiczne i ochronę przed promieniami UV. Poliwęglan jest bardzo plastyczny, więc można nadawać mu dowolny kształt. W ogrodach zimowych najczęściej wykorzystywany jest do wykonywania konstrukcji dachowych, natomiast wypełnienie ścian wykonywane jest ze szkła. Niestety poliwęglan nie jest całkowicie przeźroczysty, co w ogrodach służących za gabinet lub miejsce wypoczynku powoduje mały dyskomfort.

Redakcja domoptymalny.com.pl

Nasz zespół ekspertów w dziedzinie budownictwa, nieruchomości, ogrodu i aranżacji wnętrz to grupa doświadczonych specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją poprzez artykuły i praktyczne porady. Oferujemy wsparcie w zakresie budowy, zarządzania nieruchomościami oraz tworzenia inspirujących przestrzeni w domu i ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?