domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Budownictwo

Na czym polega budowa taniego domu?

Koszt budowy domu zależy od danego projektu, od wykonawcy i od materiałów, z których będzie on zbudowany. Faktem jest, że decydując się na budowę, chociaż najmniejszego domu, liczyć się trzeba z bardzo dużym wydatkiem to jednak czasami można ten wydatek trochę obniżyć. Budowa taniego domu jest możliwa, jednak wtedy trzeba swoją uwagę zwrócić ku tanim projektom małych domów.

W jakim systemie stawiać dom i jakie wybrać rozwiązania by był to tani dom?

Najwięcej zaoszczędzi się, budując dom i wspomagając się własnymi siłami. Decydując się na budowę domu z generalnym wykonawcą zaoszczędzi się sporo czasu, ale nie pieniędzy. Wspomagając się pomocą rodziny, znajomych trzeba zdać sobie sprawę, że ktoś musi mieć jakąś wiedzę na temat budowy. Można co prawda zatrudnić inspektora budowlanego, ale on nie wykona za nas wszystkich prac, tylko będzie je nadzorował. Z inspektorem nadzoru można zawrzeć taką umowę, że będzie on kontrolował postępujące prace, sprawdzał ich jakość, a także sprawdzał ilość wydanych pieniędzy. W takiej sytuacji, przynajmniej cała budowa będzie pod konkretną kontrolą.
Decydując się jednak na generalnego wykonawcę, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wtedy budowa zakończy się znacznie szybciej aniżeli w sytuacji, gdy inwestor będzie sam budował ze swoimi znajomymi. Szybkość budowy może znacznie wpłynąć na jej oszczędność.

Jakie rozwiązania wpłyną na cenę budowy domu?

Często na wartość budowy domu wpływają też rozwiązania, na które zdecyduje się inwestor. Może to być sposób posadowienia domu na tradycyjnych fundamentach czy tylko na płycie fundamentowej, wykorzystanie tańszych i prostszych materiałów budowlanych czy też zdecydowanie się na stropy monolityczne lub systemowe. Budowa taniego domu to nieustanny wybór pomiędzy czymś co może być tanie lub drogie. Dobrze jest, że taki wybór jest możliwy, jednak pamiętać trzeba, że przy taniej budowie trzeba wciąż liczyć, liczyć i liczyć i sprawdzać, co jest bardziej korzystne i opłacalne.
Czasami trzeba też sprawdzać ceny wykonawców i ich podwykonawców, ponieważ niejednokrotnie na cenę może wpłynąć marża wykonawcy lub podwykonawcy. Czasami opłaca się coś zrobić z droższej ceramiki czy silikatów, szukając miejsca gdzie taniej można kupić towar lub bezpośrednio kupując prefabrykaty od producenta.

Mały, prosty dom

Pragnąc wydać mniej na budowę domu, uwagę trzeba zwrócić już przy jego projekcie. Małe domy o prostej bryle są w rzeczywistości o wiele tańsze w budowie aniżeli te wymyślne i wielkie. Na pewno też znacznie tańszy będzie dom parterowy z użytkowym poddaszem..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *