Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Praktyczny, drewniany taras z desek sosnowych

Budownictwo Data publikacji - 30 grudnia 2020 Autor - Redakcja domoptymalny.com.pl


Duży balkon lub obszerny taras stanowi niejako przedłużenie domu, używane w czasie sprzyjającej pogody. Powinien więc być wykonany solidnie, z trwałych materiałów oraz powinien pasować do ogólnego charakteru budynku.

Budowa tarasu z drewna

Największą popularnością cieszą się tarasy wykonane z drewna, gdyż bardzo płynnie łączą strefę domu ze strefą ogrodu, tym samym zwiększając funkcjonalność obydwu przestrzeni.
Budowa tarasu drewnianego jest bardzo prosta, wystarczy postarać się tylko o dobry projekt, uwzględniający każdy element otoczenia, odpowiednie drewno oraz narzędzia, niezbędne do pracy, a przy odrobinie wyobraźni każdy domowy majsterkowicz zdoła stworzyć tę nieskomplikowaną budowlę.
Przystępując do budowy tarasu, należy zaopatrzyć się w specjalnie ryflowane deski. Ten sposób frezowania nadaje powierzchni desek nieregularny kształt, ułatwiający bezpiecznie chodzenie każdemu użytkownikowi. Zabieg ten zabezpiecza również przed wykrzywianiem i wyginaniem się poszczególnych desek.

Taras z desek sosnowych

Materiałem najczęściej używanym do budowy tarasu jest drewno z drzew iglastych – świerku lub sosny, z czego najtańszą opcją jest drewno sosnowe, dobrze sprawdzające się w każdych warunkach pogodowych.
Dużą zaletą tarasów drewnianych jest jego elegancki wygląd, pasujący do każdego stylu domu i świetnie komponujący się z otaczającą dom przyrodą. Soczysta zieleń trawników i wielobarwność kwitnących roślin doskonale korespondują z naturalnym kolorem drewna oraz jego fakturą. Doskonale także współgra z kamiennymi ścieżkami, rabatami kwietnymi czy małą architekturą ogrodową.

Zalety tarasów drewnianych

Drewniane tarasy mają szczególne zalety – podczas słonecznych dni nie nagrzewają się, więc można po nich stąpać boso, są bezpieczniejsze od innych materiałów – w razie upadku dziecka czy dorosłego, drewniane deski nie spowodują silnych urazów, a w czasie chłodów nie przejmują temperatury otoczenia.

Podstawowe wady tarasów z drewna

Oprócz tych wyraźnych zalet mają niestety także wady – drewno trzeba regularnie konserwować, ponieważ jest wrażliwe na opady atmosferyczne. Zaniedbanie jakiegokolwiek fragmentu tarasu spowoduje jego gnicie a w konsekwencji złamanie, poszczególne deski mogą zostać zaatakowane przez insekty i grzyby oraz nasiąkać wilgocią. Poza tymi oczywistymi zagrożeniami, deski tarasowe bez należytej konserwacji i pielęgnacji znacznie stracą na swojej naturalnej urodzie. Warto więc zakupić odpowiednie preparaty, którymi zabezpieczymy, a tym samym zakonserwujemy każdy element tarasu.

Poświęcając corocznie nieco czasu na konserwację desek tarasowych, będziemy mieć pewność, że ten element domu posłuży nam przez długi czas.

Redakcja domoptymalny.com.pl

Nasz zespół ekspertów w dziedzinie budownictwa, nieruchomości, ogrodu i aranżacji wnętrz to grupa doświadczonych specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją poprzez artykuły i praktyczne porady. Oferujemy wsparcie w zakresie budowy, zarządzania nieruchomościami oraz tworzenia inspirujących przestrzeni w domu i ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

system rozliczeń ciepła