domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Budownictwo

Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż okien?

Okna to oczy każdego domu, dopiero prawidłowy ich montaż sprawia, że dom wykończony jest idealnie i że nastąpił już koniec budowy. Prawidłowy montaż okien niesie ze sobą fakt, że w domu będzie ciepło, że elewacja domu będzie idealnie wyglądać, że okna będą się bezproblemowo otwierać i zamykać a ściany domu nie będą ulegać degradacji. Dlatego też istnieje kilka ważnych zasad jak prawidłowy montaż okien powinien wyglądać.

Jednolity, trwały system ze ścianą budynku oraz jego idealne połączenie

Ściana budynku powinna tworzyć jednolity system połączenia wraz z oknem. Okno powinno, z kolei, być idealnie połączone ze ścianą. W tym przypadku nie ma miejsca na żadne dziury, przewiewy czy niepotrzebne otwory. Okno ze ścianą budynku musi być tak mocno połączone jak dach połączony jest ze stropem.
Na ten stan rzeczy bardzo wpływają już wszelkiego rodzaju obliczenia w czasie projektu danego budynku. Połączenie okno – ściana powinno być wykonane jak najlepiej gdy nie jest, proces uszkodzenia okna i ścian domu powstaje już bardzo szybko.
Pamiętać też należy, że w przypadku złego montażu okien złącza ulegają uszkodzeniu, futryny się wyginają a okna przestają się prawidłowo otwierać i zamykać. Tego typu niedopatrzenia prowadzą do tego, że w szczelinach zaczyna utrzymywać się woda, okna nie są odporne na warunki atmosferyczne a w ścianie budynku powstaje wiele szczelin i robią się nieodwracalne uszkodzenia.

Jak dobrze i prawidłowo zamontować okna?

Wszelkie prace montażowe trzeba rozpocząć od dobrego przygotowania otworu okiennego. Wymiary jego powinny odpowiadać dokładnie wymiarom okna, które będzie zamontowane. Mogą być lekkie luzy, które są tylko luzami dylatacyjnymi i które można potem uzupełnić pianką monterską. Otwór powinien być dobrze zagruntowany i odpowiednio wyczyszczony. Wstawiając okno w dany otwór trzeba dobrze je ustawić, zarówno w pionie jak i w poziomie, następnie zamontować mechanicznie zgodnie z instrukcją daną przez producenta stolarki okiennej. Następnie należy dokładnie, pianą montażową, wypełnić wszystkie dziury pomiędzy oknem z otworem okiennym.

Dokładność

Podczas montowania okien bardzo ważna jest dokładność. Samemu trudno jest zamontować okno dlatego zawsze najlepiej jest by zrobiła to wykwalifikowana firma. Czasami zdarza się, że producenci stolarki okiennej proponują swoją ekipę do zamontowania okien. Taki wariant jest idealny, ponieważ ekipa taka zamontuje okna jak najbardziej profesjonalnie. Dobrze jest więc w tym przypadku skorzystać z usług profesjonalistów.