domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Budownictwo

Praktyczny, drewniany taras z desek sosnowych

Duży balkon lub obszerny taras stanowi niejako przedłużenie domu, używane w czasie sprzyjającej pogody. Powinien więc być wykonany solidnie, z trwałych materiałów oraz powinien pasować do ogólnego charakteru budynku.

Budowa tarasu z drewna

Największą popularnością cieszą się tarasy wykonane z drewna, gdyż bardzo płynnie łączą strefę domu ze strefą ogrodu, tym samym zwiększając funkcjonalność obydwu przestrzeni.
Budowa tarasu drewnianego jest bardzo prosta, wystarczy postarać się tylko o dobry projekt, uwzględniający każdy element otoczenia, odpowiednie drewno oraz narzędzia, niezbędne do pracy, a przy odrobinie wyobraźni każdy domowy majsterkowicz zdoła stworzyć tę nieskomplikowaną budowlę.
Przystępując do budowy tarasu, należy zaopatrzyć się w specjalnie ryflowane deski. Ten sposób frezowania nadaje powierzchni desek nieregularny kształt, ułatwiający bezpiecznie chodzenie każdemu użytkownikowi. Zabieg ten zabezpiecza również przed wykrzywianiem i wyginaniem się poszczególnych desek.

Taras z desek sosnowych

Materiałem najczęściej używanym do budowy tarasu jest drewno z drzew iglastych – świerku lub sosny, z czego najtańszą opcją jest drewno sosnowe, dobrze sprawdzające się w każdych warunkach pogodowych.
Dużą zaletą tarasów drewnianych jest jego elegancki wygląd, pasujący do każdego stylu domu i świetnie komponujący się z otaczającą dom przyrodą. Soczysta zieleń trawników i wielobarwność kwitnących roślin doskonale korespondują z naturalnym kolorem drewna oraz jego fakturą. Doskonale także współgra z kamiennymi ścieżkami, rabatami kwietnymi czy małą architekturą ogrodową.

Zalety tarasów drewnianych

Drewniane tarasy mają szczególne zalety – podczas słonecznych dni nie nagrzewają się, więc można po nich stąpać boso, są bezpieczniejsze od innych materiałów – w razie upadku dziecka czy dorosłego, drewniane deski nie spowodują silnych urazów, a w czasie chłodów nie przejmują temperatury otoczenia.

Podstawowe wady tarasów z drewna

Oprócz tych wyraźnych zalet mają niestety także wady – drewno trzeba regularnie konserwować, ponieważ jest wrażliwe na opady atmosferyczne. Zaniedbanie jakiegokolwiek fragmentu tarasu spowoduje jego gnicie a w konsekwencji złamanie, poszczególne deski mogą zostać zaatakowane przez insekty i grzyby oraz nasiąkać wilgocią. Poza tymi oczywistymi zagrożeniami, deski tarasowe bez należytej konserwacji i pielęgnacji znacznie stracą na swojej naturalnej urodzie. Warto więc zakupić odpowiednie preparaty, którymi zabezpieczymy, a tym samym zakonserwujemy każdy element tarasu.

Poświęcając corocznie nieco czasu na konserwację desek tarasowych, będziemy mieć pewność, że ten element domu posłuży nam przez długi czas.