domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Budownictwo

Malowanie poddasza. Na co uważać?

Poddasze to inaczej strych, czyli kondygnacja między najwyższym stropem czy sklepieniem a pokryciem dachowym. Coraz częściej poddasze staje się przestrzenią użytkową, którą możemy zaaranżować w ciekawy sposób.

Poddasze – czym się wyróżnia?

Poddasze to przestrzeń, która ma ściany ustawione pod różnymi kątami. Dodatkowo skosy mogą być wykonane z różnych materiałów. Poddasze wyróżnia się tym, że w jednym miejscu jest bardzo dużo światła, a w innym nie będzie ono docierać z taką intensywnością. Pod skosami mogą występować ciemne zakamarki. Dlatego malowanie poddasza nie należy do najłatwiejszych.

Jaki kolor wybrać?

Wybierając farby do malowania poddasza, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka zasad.

Duża różnorodność kolorów dobrze wygląda w większym pomieszczeniu. W mniejszym nie jest wskazana. W tym przypadku mniej znaczy więcej. Trzeba więc unikać wielu kolorów i różnorodnych materiałów.

Najlepiej zdecydować się na jeden jasny kolor, który optycznie powiększy pomieszczenie. Taką przestrzeń można urozmaicić dodatkami w różnych kolorach. Jeżeli zależy nam jednak na kolorze we wnętrzu, można pomalować innym, bardziej zdecydowanym kolorem jedną ścianę poddasza. Lepiej odejść od bardzo zdecydowanych kontrastów, które optycznie pomniejszą pomieszczenie.

Jeżeli na poddaszu występują drewniane belki stropowe, można zdecydować się na pozostawienie ich w naturalnym kolorze. Podkreśli to wtedy konstrukcję dachową.

Malowanie poddasza bez tajemnic

Jakie farby wybrać? Najlepiej zdecydować się na farby matowe lub półmatowe. Te pierwsze sprawdzą się w miejscach dobrze oświetlonych. Z kolei te drugie dobrze będą wyglądać w miejscach, gdzie światła jest mniej.

Wielu producentów proponuje próbki farb, z których możemy skorzystać. Trzeba pamiętać, że wybrany odcień farby może wyglądać zupełnie inaczej w sklepie, w katalogu czy na próbniku. Najlepiej wypróbować go w miejscu, w którym będziemy docelowo malować.

Farba powinna być odporna na zarysowania – ściany pod skosem są bardziej narażone na dotykanie. Jeżeli na poddaszu planujemy urządzić sypialnię, wybierajmy farby bezpieczne bez szkodliwych związków.

Przygotowanie do malowania

Zabierając się za malowanie poddasza, trzeba przede wszystkim przygotować podłoże. Ściany trzeba oczyścić, a w razie konieczności zagruntować. Wtedy mamy pewność, że farba dobrze pokryje powierzchnię.

Należy też przygotować sprzęty do malowania – wałki, pędzle czy folię ochronną.

Tak przygotowani możemy być pewni, że malowanie przebiegnie pomyślnie, bez żadnych przykrych niespodzianek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *