Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jakie kwiaty wieloletnie wybrać do ogrodu?

Ogród Data publikacji - 25 października 2020 Autor - Redakcja domoptymalny.com.pl


Każdy posiadacz ogrodu pragnie, by mienił się różnorodnymi kolorami przez cały rok. Najlepiej w tym wypadku sprawdzają się wieloletnie byliny, które można nasadzać zgodnie z okresem kwitnienia, kiedy jedne stracą kwiaty, inne dopiero je rozwiną.

Jakie kwiaty wybrać do ogrodu?

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące gwarantują nie tylko ładny wygląd rabaty, ale zaoszczędzają wiele pracy w ogrodzie. Raz nasadzone kwitną przez kilka lat bez konieczności nowych nasadzeń. Bez problemu przeżywają zimę.

Planując obsadzenie rabaty wieloletnimi bylinami warto sprawdzić okres ich kwitnienia oraz kolor kwiatów. Odpowiednio je dobierając można sprawić, że ogród będzie kolorowy od lata do późnej jesieni.

Już w maju zakwita posłonek ogrodowy o żółtych, pomarańczowych lub białych kwiatach. Większość bylin zakwita jednak w czerwcu i kwitną do października lub pierwszych mrozów. Do najpopularniejszych bylin należą:

– astry różnych odmian,
– jeżówka,
– bodziszek rozłogowy,
– rudbekia,
– posłonek ogrodowy,
– nachyłek okółkowy.

Kto chce cieszyć się obfitym kwitnieniem bylin, powinien obcinać przekwitłe kwiaty, dzięki temu roślina będzie wypuszczać nowe pędy kwiatowe. Ta zasada dotyczy nie tylko bylin, ale także kwiatów jednorocznych.

Jak pielęgnować byliny w ogrodzie?

Pielęgnowanie bylin jest mniej pracochłonne niż pielęgnacja roślin jednorocznych. Nie wymagają wykopywania przed zimą i ponownego nasadzania na wiosnę. Raz posadzone mogą rosnąć na tym samym stanowisku przez 3-4 lat, potem można przesadzić je w inne miejsce.

Wybierając kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich wymagania, przede wszystkim światło, rodzaj gleby oraz zapotrzebowanie na wodę.

Rośliny lubiące słońce posadzone w miejscu półcienistym będą bardzo słabe a ich kwiaty nieliczne. W sytuacji odwrotnej kwiaty będą słabo wybarwione i szybko będą usychały.

Ważny jest także dobór kwiatów pod kątem glebowym. Niektóre lubią glebę kwaśną, inne wapienną bardziej zasadową. Kwasowość podłoża można korygować za pomocą odpowiednio dobranych nawozów mineralnych.

Kwiaty wieloletnie w zasadzie nie wymagają podlewania, w zupełności wystarczy im woda opadowa. Oczywiście podczas długotrwałych susz należy je podlać za pomocą węża.

Byliny dobrze znoszą zimę i są mrozoodporne, ale warto przed zimą zabezpieczyć je korą, liśćmi lub słomą. Dzięki temu na wiosnę szybciej rozpoczną wegetację.

Kwitnące byliny to nie tylko ozdoba ogrodu, ich towarzystwo doskonale wpływa na poprawę nastroju, wyciszają oraz pomagają odpocząć po wyczerpującym dniu.

Redakcja domoptymalny.com.pl

Nasz zespół ekspertów w dziedzinie budownictwa, nieruchomości, ogrodu i aranżacji wnętrz to grupa doświadczonych specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją poprzez artykuły i praktyczne porady. Oferujemy wsparcie w zakresie budowy, zarządzania nieruchomościami oraz tworzenia inspirujących przestrzeni w domu i ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?