domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Dom

Niezbędne w każdym domu pomieszczenia gospodarcze

Dobry projekt mieszkania lub domu powinien uwzględniać pomieszczenia nie tylko o charakterze mieszkalnym jak pokoje, kuchnia i łazienka czy użytkowym jak balkon, taras i poddasze, ale również przestrzenie adaptowane na pomieszczenia gospodarcze, przeznaczone do przechowywania przedmiotów używanych w specjalnych okolicznościach. Taki pokój to pomieszczenie gospodarcze.

Pomieszczenia gospodarcze w domu

Specjalnie wydzielone pomieszczenie gospodarcze w domu pozwoli gospodarzom domu na uporządkowanie wszystkich środków pomocniczych, przydatnych w razie wymagającej tego sytuacji. Ułatwi zagospodarowanie innych pomieszczeń, pomoże w ukryciu sprzętów, używanych do porządkowania domu oraz stanie się idealnym schowkiem dla pralki i suszarki elektrycznej.

Rodzaje pomieszczeń gospodarczych

Pomieszczenia gospodarcze mogą być różnego rodzaju, zaliczymy do nich:
– pralnię,
– suszarnię,
– kotłownię,
– komórkę na środki i przedmioty używane podczas sprzątania domu,
takie jak: szczotki, szufelki, wiaderka na wodę, mopy, odkurzacz,
chemię gospodarczą oraz wiele innych produktów,
– spiżarkę na domowe przetwory
i inne tego typu pomieszczenia.

Usytuowanie pomieszczeń gospodarczych

Pomieszczenia gospodarcze zazwyczaj planuje się zbudować przy garażu, piwnicy lub w okolicach kuchni w zależności od jego przeznaczenia; pralnię i suszarnie najlepiej zlokalizować w okolicy łazienki, spiżarnie tuż przy kuchni, a schowek na chemię gospodarczą zaraz obok wejścia do garażu. Każde z tych pomieszczeń powinno być zamykane drzwiami z zamkiem – ograniczy to dostęp do tych pomieszczeń dzieciom.

Projekt obejmujący pomieszczenia gospodarcze powinien uwzględniać właściwy system wentylacyjny, szczególnie tam, gdzie planujemy zrobić spiżarnię, pralnię czy suszarnię. Dostęp świeżego powietrza oraz odprowadzenie nasyconego wilgocią sprawi, że te nieogrzewane pomieszczenia będą suche i wolne od pary wodnej.
W pomieszczeniach gospodarczych także należy zadbać o odpowiednie umeblowanie – w pralni będą to kosze na brudną bieliznę, szafki, w których można schować bieliznę upraną i wysuszoną, i regały, na których ustawimy środki piorące; w spiżarni natomiast powinny zostać zamontowane półki, na których zgromadzimy zarówno gotowe przetwory, jak i puste słoiki.

Ochrona ścian i podłóg

Ściany pomieszczeń gospodarczych warto wyłożyć płytkami ceramicznymi, kafelkami lub pomalować je zmywalną farbą – tego typu ściany dużo łatwiej utrzymać w czystości niż pomalowane zwykłą farbą,
Podłogi schowków gospodarczych powinny być wyłożone – podobnie jak ściany – kaflami lub terakota. Niektóre z nich, jak na przykład kotłownia, suszarnia czy pralnia mogą mieć na podłodze beton, natomiast w spiżarni można ułożyć podłogę z drewna lub drewnopochodnych paneli.

Niektóre pomieszczenia gospodarcze mają zamontowane okno – warto tam urządzić spiżarnię.