Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Samodzielna budowa sauny w domu

Budownictwo Data publikacji - 28 listopada 2020 Autor - Redakcja domoptymalny.com.pl


Pomieszczeniem, w którym panuje wysoka temperatura oraz duża lub niska wilgotność powietrza, wykorzystywane w celach leczniczych i relaksacyjnych, jest sauna.

Rodzaje saun

Sauna to wynalazek krajów skandynawskich, ale również jej pewna odmiana funkcjonuje w Rosji. W przeszłości były budowane także przez Słowian. Służyły głównie oczyszczaniu ciała oraz poprawie krążenia. Po pobycie w gorącej saunie zalecane jest ochłodzenie ciała w zimnej wodzie.
Wyróżniamy kilka rodzajów sauny:
– sauna sucha,
– sauna mokra,
– sauna parowa,
– sauna na podczerwień.

Do czego służy sauna?

Każda z nich różni się techniką działania, jednak wszystkie mają na celu poprawę zdrowia, głównie w chorobach przewlekłych:
– reumatoidalnym zapaleniu stawów,
– astmie oskrzelowej,
– przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc,
– nadciśnieniu,
– dusznicy bolesnej,
– anoreksji,
– depresji
oraz w wielu innych schorzeniach.
Te obiekty, najczęściej znajdują się w obiektach o charakterze medycznym, salonach SPA lub ośrodkach rehabilitacyjnych, ale saunę również można zbudować we własnym domu, jak to czynią Finowie czy Estończycy.

Budowa sauny w domu

Wbrew pozorom, budowa sauny w domu jest nie tylko możliwa, ale również niekosztowna – wystarczy wydzielić miejsce w domu, zakupić odpowiednio przygotowane elementy, zmontować je razem oraz poustawiać w gotowym już wnętrzu konieczne ławki i piec grzewczy. Ten rodzaj to najczęściej sauna sucha.
Najmniejsze rozmiary domowej sauny to około półtora metra kwadratowego, jednak warto zakupić gotowe ściany do montażu, gdzie przynajmniej dwie z nich mają długość dwa metry. Ta wielkość umożliwi dorosłej osobie przyjąć pozycję leżącą, a co za tym idzie, równomierne ogrzanie całego ciała. W mniejszej saunie zabiegi odbywają się wyłącznie na siedząco, co może nie być zbyt wygodne.

Przed montażem, przeznaczone na saunę pomieszczenie należy dobrze zaizolować – izolacja zapobiegnie uciekaniu ciepła, oraz chłonięciu przez ściany wilgoci. Wnętrze sauny wykonane jest z drewna, specjalnie zaimpregnowanego, natomiast podłoga powinna być ceramiczna, terakotową bądź z tworzywa sztucznego. Dla bezpieczeństwa warto na podłogę położyć drewnianą kratownicę, która ochroni użytkownika przed poślizgnięciem się. Jeżeli sauna jest parowo-ziołowa bądź mokra, należy także zadbać o właściwe odprowadzenie gromadzącej się na podłodze wody.
Ważną sprawą jest także właściwa wentylacja w saunie – doprowadzenie świeżego powietrza, a także sukcesywne odprowadzanie zużytego i wilgotnego, ma znaczenie priorytetowe dla dobrego samopoczucia.

Piec grzewczy

Po prawidłowym zmontowaniu ścian trzeba doprowadzić źródło ciepła, które będzie podnosić i utrzymywać temperaturę wewnątrz kabiny – to zazwyczaj piec elektryczny z termostatem, który należy wypełnić kamieniami. Kamienie nagrzewając się, będą emitować ciepło, a za pomocą termostatu ustawimy pożądaną temperaturę.

Redakcja domoptymalny.com.pl

Nasz zespół ekspertów w dziedzinie budownictwa, nieruchomości, ogrodu i aranżacji wnętrz to grupa doświadczonych specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją poprzez artykuły i praktyczne porady. Oferujemy wsparcie w zakresie budowy, zarządzania nieruchomościami oraz tworzenia inspirujących przestrzeni w domu i ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?