Pompy ciepła dzielą się na te, których celem jest ogrzewanie budynków oraz pompy służące do przygotowywania wody użytkowej. Najlepsze pompy ciepła do budowli muszą mieć dużą moc.
Dodatkowe funkcje pompy
Niektóre modele odpowiadają także za chłodzenie domu i utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Pompy do wody wykorzystują powietrze jako główne źródło energii. Z reguły posiadają niewielką moc i są połączone ze zbiornikiem wodnym. Pompa do ogrzewania budynków powinno być wyposażona fabrycznie w zbiornik c.w.u. Jeśli jednak nie posiada tego komponentu to trzeba będzie go zakupić osobno. Przy pompie połączonej ze zbiornikiem wystarczy podłączenie rur, żeby instalacja działała prawidłowo. Dla 4 osób optymalny będzie zbiornik o pojemności 200 litrów. Niska temperatura pracy pompy powoduje, że dobrym pomysłem będzie zakup wężownicy z dużą powierzchnią. W innym wypadku wymiana ciepła nie będzie działać tak efektywnie jak tylko może. Niektóre pompy ciepła wymagają dodatkowego modułu do przygotowania c.w.u.
Zestaw pomp ciepła
Niestety producent z reguły nie dodaje tego elementu do zestawu i dlatego trzeba zakupić go osobno. Warto pamiętać, że przy użyciu pomp ciepła można również przeprowadzić chłodzenie domu. Jest to ich dodatkowa funkcja, która obecnie jest coraz częściej stosowana. Działanie pomp jest wtedy podobne do klimatyzacji. Klimatyzatory pochłaniają jednak znacznie więcej prądu, dlatego pompy ciepła są zdecydowanie bardziej oszczędne i efektywne. Wszystko dlatego, że nie pobierają prądu, tylko działają w oparciu o wody podziemne lub grunty. Temperatura wód podziemnych oraz gruntu nie przekracza nigdy kilkunastu stopni Celsjusza. Dlatego jest to niezawodny mechanizm działania, który z powodzeniem sprawdza się od wielu lat. Warto zauważyć, że nie wszystkie pompy są wyposażone w taką funkcję.
Wybór elementów
Podczas wyboru elementów należy koniecznie zwrócić na to uwagę. Wybór źródła dolnego jest zasadniczą kwestią, ponieważ w ten sposób można ustalić skąd pompa będzie pobierać ciepło, czyli energię. Pompa niestety nie wytwarza samoistnie ciepła, dlatego nie może działać niezależnie. Energia pobierana jest z otoczenia i przekształcana na ciepło, które jest przenoszone do budynku. W pomieszczeniu ciepło jest rozprowadzane przez system instalacji grzewczych. Instalacja grzewcza jest potocznie nazywana źródłem górnym. Najczęstszym rozwiązaniem jest ogrzewanie płaszczyznowe stosowane w większości projektów. Zdecydowanie rzadziej wykorzystywana jest metoda grzejników ściennych. Wydolne źródło dolne odpowiada za moc, jaką uzyska pompa ciepła.