Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Przygotowanie ogrodu do zimowania – wskazówki

Ogród Data publikacji - 10 grudnia 2020 Autor - Redakcja domoptymalny.com.pl


Jesienią, gdy przyroda zieloną barwę zmienia na czerwień, żółcie i brązy, czas zacząć przygotowywać swój ogród do zimy.

Podstawowe prace w ogrodzie

Wydaje się, że wiosną jest najwięcej roboty w ogrodzie – nic bardziej mylnego. Przygotowanie ogrodu do zimowania to ciężka praca, polegająca nie tylko na zabezpieczeniu roślin, ale również na usunięciu już przekwitłych, zgrabieniu opadłych liści oraz przystrzyżeniu trawników. Zalegające na trawie liście są przyczyną powstawaniu pleśni, która niszczy wypielęgnowane trawniki i sprzyja skażeniu gleby. Najlepszą metodą jest grabienie lub wydmuchiwanie specjalnym urządzeniem liści, do całkowitego ich usunięcia. Zebrane liście można rozdrobnić za pomocą rozdrabniarki i zakompostować w specjalnych pojemnikach. Do tego typu pojemników można także wrzucić inne części roślin, z których na wiosnę powstanie bogaty w składniki mineralne kompost, świetnie użyźniający każdą glebę.

Przygotowanie ogrodu do zimy

Kolejną czynnością jest przycięcie stałych roślin zielnych, w tym drzew, krzewów i żywopłotów. W pierwszej kolejności należy usunąć suche lub uszkodzone gałęzie, a następnie przyciąć te, które zbyt zagęszczają koronę drzewa. Do tego celu wykorzystywane bywają pilarki lub sekatory na długich rękojeściach. W krzewach i żywopłotach można zrobić zabieg prześwietlający za pomocą sekatora lub nożyc do żywopłotów.

Jeżeli w ogrodzie zbudowane zostało oczko wodne, również należy je zabezpieczyć, jeszcze przed przymrozkami. Z tafli wody trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia takie jak liście, drobne gałązki czy nieżywe owady, z dna zbiornika należy wyłowić wszystkie martwe rośliny, oraz te, które nie są mrozoodporne.

Zabezpieczenie przed przymrozkami

Rośliny delikatne, które bytują w ziemi przez okrągły rok, należy okryć słomianymi matami lub gałęziami drzew iglastych. Taki zabieg ochroni je przed nadmiernym mrozem i pozwoli na wiosnę pojawić się w pełnej krasie.
Wszystkie grządki, klomby oraz rabaty powinny zostać uporządkowane i wygrabione – w ten sposób umożliwimy dobre nawodnienie gleby w okresie deszczów. Również w tym okresie, wykopujemy rośliny niezimujące w gruncie i przenosimy je do suchego, izolowanego od zimna pomieszczenia.

Jesienne sadzenie roślin

Pora jesieni to dobry czas na posadzenie niektórych roślin, które jeszcze przed zimą dobrze się ukorzenią i zaadaptują w nowym środowisku. Należy jednak pamiętać, że rośliny wrażliwe na mróz mogą nie przetrzymać zimy, więc sadźmy tylko te, które dobrze znoszą niskie temperatury.
Jesień to również właściwa pora na posadzenie roślin cebulowych – wkopane w ziemię przed zimą, na wiosnę i wczesnym latem, zachwycą każdego mnogością barw. Rośliny cebulowe również warto okryć ściółką, zapobiegając w ten sposób ich przemarznięciu.

Tak przygotowany ogród z pewnością odrodzi się w pełnej krasie na wiosnę.

Redakcja domoptymalny.com.pl

Nasz zespół ekspertów w dziedzinie budownictwa, nieruchomości, ogrodu i aranżacji wnętrz to grupa doświadczonych specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją poprzez artykuły i praktyczne porady. Oferujemy wsparcie w zakresie budowy, zarządzania nieruchomościami oraz tworzenia inspirujących przestrzeni w domu i ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?