domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Klimatyzacja split - jak wybrać? Poradnik
Wnętrza

W jaki sposób wybrać klimatyzację split?

Niewątpliwie podstawową zaletą klimatyzacji w pomieszczeniach jest zapewnienie komfortu termicznego. Bezspornie klimatyzacja dba nie tylko o nasz komfort, ale także zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne w trakcie lata. Oczywiście temperatura powinna być utrzymywana na odpowiednim poziomie zarówno w domu, jak i w pracy.

Klimatyzacja split – jak jest zbudowana i do czego służy?

Klimatyzacja split to rodzaj klimatyzatora, które składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. W skład jednostki zewnętrznej wchodzi wentylator nadmuchowy, układ sterujący i filtr. Jednostka wewnętrzna zbudowana jest z agregatora z pompą, skraplacza i wentylatora. Jednostkę zewnętrzną montuje się zazwyczaj na zewnątrz domu albo mieszkania. Dodatkowo musi być ona zabezpieczona przed opadami śniegu i silnym wiatrem w taki sposób, aby zadaszenia nie utrudniały odbioru ciepła. Z kolei jednostkę wewnętrzną umieszcza się w pomieszczeniu, które będzie użytkowane. Poza tym taki rodzaj klimatyzacji jest dopasowany do potrzeb i preferencji klienta, jak również do warunków panujących w mieszkaniu czy biurze. Zatem w sklepach stacjonarnych i internetowych konsument znajdzie modele ścienne, sufitowe, kanałowe bądź wyeksponowanych jako część danego wnętrza.

Warto zaznaczyć, że w przypadku klimatyzowania więcej niż jednego pokoju domownicy powinni wybrać system multisplit. Nowoczesna klimatyzacja multisplit umożliwia podłączenie zestawu niezależnych klimatyzatorów. Dzięki temu ochładza ona kilka pomieszczeń jednocześnie podczas upalnych dni. Zasada działania klimatyzacji multisplit jest bardzo prosta. W odróżnieniu od tradycyjnej klimatyzacji split instaluje się tylko jedną jednostkę wewnętrzną do wielu wentylatorów. Pozwala to użytkownikowi zaoszczędzić miejsce oraz ograniczyć zużycia cennej energii. Niewątpliwie klimatyzacja split to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w domach mieszkalnych. Służy ona przede wszystkim do filtracji powietrza, ochłodzenia i ogrzewania pomieszczeń.

Klimatyzacja split – jak wybrać?

Naturalnie wybór odpowiedniego klimatyzatora może być dla klienta trudnym wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się wielkością, ceną i funkcjami. W obecnych czasach każdy klient podczas wybierania klimatyzacji powinien wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, takich jak usytuowanie budynku względem kierunków światła, wartość akumulacyjności ciepła przez ściany i zyski ciepła przez przegrody budowlane.

Wobec tego przy doborze klimatyzacji split najważniejsza jest moc chłodnicza. Mianowicie zbyt mała moc chłodnicza nie jest w stanie utrzymywać właściwą temperaturę, a w konsekwencji klimatyzator szybko psuje się i wzrastają koszty eksploatacyjne. Obecnie na rynku dostępne są kalkulatory klimatyzacyjne. Kalkulatory te pomagają oszacować zapotrzebowanie chłodnicze domowników.

Przed zakupieniem klimatyzatora trzeba zastanowić się, czy będzie on wykorzystywany wyłącznie do ochładzania pokoi, czy również do ogrzewania klimatyzacją. Sklepy proponują klimatyzatory z pompą, które przy niższych temperaturach ogrzewają pokoje.

Ponadto przy wyborze klimatyzacji należy kierować się również wielkością schładzanego pomieszczenia, głośnością pracy maszyny i jego mocą, stopniem filtracji i możliwością osuszenia powietrza. Niezależnie od tego, jaki nabywca wybierze produkt, konieczne jest jego konserwacja. Otóż tylko poprawnie czyszczony klimatyzator w domu nie pogorszy stanu zdrowia domownika, a za to stworzy przyjazny mikroklimat.

Artykuł powstał we współpracy z https://klimatyzuj.pl/