Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Zakup nieruchomości od dewelopera – o czym warto pamiętać?

Nieruchomości Data publikacji - 13 grudnia 2024 Autor - Redakcja domoptymalny.com.pl
Zakup nieruchomości od dewelopera


Zakup nieruchomości — niezależnie, czy jest to mała kawalerka, czy też przestrzenny apartament — jest przeważnie źródłem sporych emocji. Często przyczyną tych emocji jest niepewność i niewystarczająca wiedza na temat transakcji dotyczących nieruchomości. Jeśli czujesz, że Twoje przygotowanie do kupna mieszkania jest niewystarczające, w poniższym artykule prezentujemy informacje, które pomogą Ci dokonać udanego zakupu nieruchomości od dewelopera. 

Wiedza – główny oręż, który chroni przed niespodziankami przy zakupie nieruchomości u dewelopera

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania, sugerujemy nieco zapoznać się z wiedzą na temat przepisów regulujących rynek nieruchomości. Warto zacząć oglądać materiały na YouTube, słuchać podcastów bądź czytać blogi poświęcone inwestycjom. Przykładem miejsca, które koncentruje się na prawie budowlanym i prawie nieruchomości jest blog Budujpoprawnie.pl — są na nim omawiane zagadnienia związane z przepisami dotyczącymi prawa budowlanego. 

Przy czym musisz wiedzieć, że nieuczciwe praktyki po stronie deweloperów (wbrew temu co się wkoło słyszy) są naprawdę rzadkością. Renomowane firmy budowlane dbają o swoją reputację, dlatego ich postępowanie względem klientów jest w znakomitej większości przypadków przejrzyste i proklienckie. 

Potencjalne źródła problemów podczas zakupu mieszkania u dewelopera

Kupno mieszkania od dewelopera należy odpowiednio zabezpieczyć od strony prawnej. Warto przed podjęciem decyzji o zakupie, skonsultować swoje plany z radcą prawnym, który specjalizuje się w prawie nieruchomości. Nie jest to oczywiście konieczne — jak już wspomnieliśmy, deweloper raczej nie ma złych intencji wobec swoich klientów. 

Pamiętaj o następujących sprawach przed zakupem nieruchomości od firmy deweloperskiej:

Charakter umowy między Tobą a deweloperem

Niektórzy są zaskoczeni, gdy okazuje się, że umowa na zakup nieruchomości powinna mieć charakter aktu notarialnego. Mimo że nie jest to warunek konieczny, to warto się zdecydować na wizytę u notariusza celem podpisania umowy. 

Brak klauzul abuzywnych

Cały czas zakładamy, że masz do czynienia z uczciwym deweloperem, mimo wszystko sugerujemy zwrócić na uwagę na tzw. klauzule abuzywne (określane też jako niedozwolone postanowienia umowne). Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie wytłumaczmy, czym są klauzule abuzywne:

Klauzule abuzywne to zapisy w umowach, które są niekorzystne dla konsumenta — są to warunki, które mogą być niesprawiedliwe lub rażąco naruszające prawa kupującego. Przykładem może być zapis, który pozwala deweloperowi na zmianę ceny mieszkania bez zgody nabywcy lub na nałożenie wysokich kar tylko na kupującego w przypadku opóźnienia w płatności. 

Odpowiedzialność prawna w przypadku wystąpienia wad

Rzadko, ale jednak zdarza się, że zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z wystąpieniem tzw. wad nieruchomoci. Przykładem wad mogą być obciążenie służebnością lub też hipoteka. Trzeba większą czujność tutaj zachować w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Kolejny raz musimy wspomnieć, że zalecany jest kontakt z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie nieruchomości — taka osoba będzie w stanie zidentyfikować ewentualnych wad nieruchomości.

Weryfikacja dewelopera przed zakupem mieszkania

Choćbyś miał do czynienia z najbardziej zaufaną firmą na rynku, ostrożności nigdy za wiele. Z tego względu warto uzyskać możliwie dokładne informacje na temat dewelopera — takie, które zwiększą Twoją pewność co do udanego przebiegu transakcji. 

Do tych informacji zaliczyć należy na pewno:

  • Weryfikacja firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS): jeśli chcesz kupić własne mieszkanie od wiarygodnej firmy, ten krok pewnie nie rozczaruje Cię, ale chcemy mieć pewność, że nie ma tutaj kompletnie żadnych zastrzeżeń.

  • Posiadanie rachunku powierniczego: ważne jest, aby firma deweloperska posiadała rachunek powierniczy, który będzie stanowił dla Ciebie zabezpieczenie w sytuacji, gdyby firma nagle zbankrutowała. Pamiętaj, że nie zawsze firmy budowlane mają taki rachunek. Warto więc tę kwestię dobrze zweryfikować przed kupnem.

  • Stan prawny dotyczący działki: krok ten nie odnosi się do samego mieszkania, a raczej do gruntu, na którym stoi budynek. Warto spojrzeć do ksiąg wieczystych, by mieć pewność, że nie działka nie posiada żadnych obciążeń, ani też nie ma ryzyka, że ktoś może sobie do niej rościć prawa. 

Zakup nieruchomości od dewelopera – poradnik krok po kroku

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pozwolą przeprowadzić udany zakup wymarzonego mieszkania. Pamiętaj o tym, że im lepiej rozeznasz się w Twoich prawach i obowiązkach jako nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu, tym mniejsze będzie ryzyko wystąpienia przykrych niespodzianek. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja domoptymalny.com.pl

Nasz zespół ekspertów w dziedzinie budownictwa, nieruchomości, ogrodu i aranżacji wnętrz to grupa doświadczonych specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją poprzez artykuły i praktyczne porady. Oferujemy wsparcie w zakresie budowy, zarządzania nieruchomościami oraz tworzenia inspirujących przestrzeni w domu i ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?