Lampki ogrodowe na prąd wzbogacają architekturę ogrodową i dodają walorów estetycznych. Instalacja takiego oświetlenia nie jest jednak prosta i dlatego najlepszym pomysłem jest zlecenie jej fachowcom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę w temacie.
Okablowanie
Pierwszym krokiem instalacji powinno być poprowadzenie właściwego okablowania po powierzchni ogrodu. Okablowanie należy zakopać na głębokości 20 centymetrów. Dobrym pomysłem jest również zabezpieczenie kabla folią ostrzegawczą. Inną metodą jest zastosowanie specjalnej osłony, która działa na tej samej zasadzie co folia ostrzegawcza. Do zamontowania instalacji należy zatrudnić elektryka posiadającego odpowiednie uprawnienia. Nieprawidłowo zamontowana instalacja oświetleniowa może być przyczyną awarii oraz niebezpiecznych sytuacji. Zewnętrzne gniazdka elektryczne powinny być odporne na wodę. Zakup specjalistycznego transformatora będzie niezbędny, jeżeli planowana jest instalacja lamp, które korzystają z niskiego napięcia. Zadaniem transformatora jest przetwarzania prądu z wysokiego napięcia na 24 V.
Montaż przełącznika
Przełącznik do instalacji oświetleniowej powinien być zamontowany w miejscu, w którym łatwo będzie włączać oraz wyłączać światła. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie bezpiecznika, który podczas zaistnienia awarii odetnie całkowicie dopływ prądu. Instalację oświetleniową najlepiej podłączyć do obwodu oddzielnego. Warto również zabezpieczyć obwód wyłącznikiem nadmiarowoprądowym oraz przeciwporażeniowym. Jeżeli do oświetlenia jest duży ogród to najlepiej podzielić instalację na kilka oddzielnych obwodów. Dzięki temu będzie je można włączać niezależnie od siebie. Zapewni to duży komfort oraz swobodę użytkowania. Podczas wyboru odpowiednich elementów najlepiej zwracać uwagę na atesty oraz bezpieczeństwo.
Wykonanie instalacji elektrycznej
Nie można wykonywać samodzielnie instalacji elektrycznej, jeżeli nie posiada się w tym kierunku odpowiednich uprawnień. Lampy ogrodowe produkowane są najczęściej z żeliwa oraz aluminium. Są to wytrzymałe materiały, które doskonale znoszą negatywne działanie czynników atmosferycznych. Lampy posiadają różne źródła zasilania oraz wytwarzają indywidualne ilości światła. Żeliwo jest ciężkim materiałem, które niestety jest podatne na korozję. Dlatego coraz rzadziej można obserwować instalację żeliwnych lamp ogrodowych. Dalej występują jednak w parkach oraz na ulicach, ponieważ kiedyś były najczęściej występującym typem lamp. Koszt podłączenia instalacji elektrycznej łącznie z zakupem potrzebnych elementów to nawet kilka tysięcy złotych.