domoptymalny.com.pl

Blog budowlany

Wnętrza

Dekorowanie domu z okazji świąt Bożego Narodzenia

Najbardziej oczekiwanymi świętami, obchodzonymi corocznie jest Boże Narodzenie. I chociaż w roku kalendarzowym jest kilka innych świątecznych dni, Boże Narodzenie to szczególnie fetowany dzień.
Jego podniosły charakter podkreślają dekoracje, umieszczane zarówno wewnątrz mieszkań, jak i na zewnątrz domów, ozdabiając je i podkreślając charakter tego radosnego święta.

Świąteczne dekoracje domu

Ze względu na datę świąt, przypadającą w okresie zimowym, dekoracje nawiązują głównie do zimowego krajobrazu, czyli płatków śniegu, reniferów czy Mikołaja, dominują specyficzną kolorystyką taką jak biały, błękitny, zielony, czerwony i złoty, świetnie wpasowującą się w klimat świąt.

Wianek na drzwi

Punktem obowiązkowym z okazji Bożego Narodzenia jest zawieszenie na drzwiach wejściowych uroczego wianka, wykonanego z gałęzi świerku, szyszek, ostrokrzewu lub innego, kojarzącego się z zimą materiału. Wianek powinien być ozdobiony różnych kształtów bombkami, kokardami z czerwonej wstążki oraz może być oprószony sztucznym śniegiem, co podkreśli charakter dekoracji.

Dekoracje świąteczne w pomieszczeniach

Dekorowanie wnętrza domu warto zacząć od ustawienia na komodach figurek i ozdób w postaci reniferów, jeleni, aniołków, wróżek, gwiazdek obsypanych błyszczącym brokatem, maleńkich choinek z miniaturowymi lampkami, oraz świątecznego stroiku uplecionego z zielonych gałązek i ozdobionego – podobnie jak wianek na drzwiach – bombkami. Uzupełnieniem stroika jest ozdobna świeca w dowolnym kształcie. Wszelkie dekoracje świąteczne można uzupełnić darami natury, umieszczonymi w ozdobnych naczyniach, a występujących w postaci szyszek, suszonych owoców, orzechów oraz przypraw korzennych takich jak goździki, anyż czy cynamon. Dzięki zapachom przypraw mieszkanie nabierze prawdziwie świątecznych woni.

Świetną dekoracją będzie rozwieszenie w różnych miejscach w mieszkaniu girland świecących jednokolorowych lub wielobarwnych lampek. Lampki można zawiesić w okolicach dekoracji ustawionych na komodzie lub podręcznym stoliku celem ich wyeksponowania, na wezgłowiu łóżka, na ścianie lub w innym, upatrzonym miejscu.
Lampki sprawdzą się również na ramach okiennych, mogą otaczać okno lub zwisać z górnej ramy, tworząc rodzaj kurtyny.
Podobną kurtyną można udekorować dom z zewnątrz.

Dekoracje bożonarodzeniowe to nie tylko figurki i bombki – to również ozdobne tkaniny z motywami świątecznymi, takimi jak obrusy, ręczniki, poszewki na poduszki czy serwetki. Ułożenie ich w widocznych miejscach z pewnością podkreśli podniosłą atmosferę i wzbudzi w każdym ducha świąt.