Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Prawidłowo wykonane wałowanie trawnika

Ogród Data publikacji - 6 grudnia 2020 Autor - Redakcja domoptymalny.com.pl


Wałowanie trawnika pomaga zwiększyć gęstość ziemi oraz wyrównać powierzchnię. Wszystkie te czynniki sprawiają, że trawa może zapuścić głębiej korzenie i tym samym zwiększyć przyczepność.

Położenie nowego trawnika

Jest to często wykonywana operacja przed położeniem nowego trawnika. Niektórzy ogrodnicy stosują to także do pielęgnacji trawy, ponieważ wygląda wtedy lepiej. Pierwsze wałowanie trawnika powinno być wykonane przed jego założeniem. Powierzchnia musi być równomierna, zanim nasiona zostaną posiane. W innym wypadku wiatr może wywiać nasiona i rozproszyć ułożenie trawnika. W przypadku trawnika z rolki również warto przeprowadzić wałowanie. Dzięki temu podłoże będzie bardziej zagęszczone, a rolki będą lepiej przylegać do ziemi. W ten sposób trawa zdecydowanie szybciej zapuści korzenie i zostanie przyjęta przez glebę. Pierwsze koszenie warto także poprzedzić wałowaniem trawnika. Średnio należy przeprowadzać ten zabieg raz w roku.

Zniszczone korzenie

Zbyt częste wałowanie może doprowadzić do zniszczenia korzeni i tym samym trawnika. Należy pamiętać, że podczas wałowania gleba powinna być sucha. Wałowanie trawnika na mokrej glebie może doprowadzić do zniszczenia struktur ziemi. Najlepszą porą na wykonanie tego typu pielęgnacji jest wiosna. Zimą woda gromadzi się pod powierzchnią ziemi i jest to później przyczyną występowania nierówności. Dlatego najlepiej wykonać wałowanie od razu po zobaczeniu uwypuklonej gleby. Prawidłowo przeprowadzony zabieg sprawi, że trawa nie będzie zasychała w okresie wiosennym oraz letnim. Wybór wału ogrodowego zależy od rodzaju podłoża oraz osobistych preferencji. Dostępne są zarówno wały wykonane z metalu oraz z tworzywa sztucznego. Zdecydowanie lepszym wyborem jest wał metalowy, ponieważ posiada większą wytrzymałość oraz wagę.

Wymiary wału ogrodowego

Duży ciężar pomaga skuteczniej wbijać nasiona w glebę, dzięki czemu szybciej zapuszczają korzenie. Wały wykonane z tworzywa sztuczne są najczęściej sztucznie dociążane przy użyciu wody lub piasku. Warto jednak pamiętać, że wał wypełniony wodą będzie miał mniejszą masę od wału, do którego wypełnienia został użyty piasek. Pusty wał z wodą osiąga ciężar 65 kg, natomiast wał z piaskiem aż 125 kg, czyli prawie dwa razy więcej. Malowanie proszkowe również pozytywnie wpływa na trwałość konstrukcji walca. Czasami w zestawie z wałem ogrodowym można otrzymać specjalne kolce, które służą do aeracji, czyli metody napowietrzania trawnika. Po takim zabiegu struktura gleby jest napowietrzona i lepiej przyjmuje nasiona trawy. Przydatna jest także listwa służąca do zgarniania gleby.

Redakcja domoptymalny.com.pl

Nasz zespół ekspertów w dziedzinie budownictwa, nieruchomości, ogrodu i aranżacji wnętrz to grupa doświadczonych specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją poprzez artykuły i praktyczne porady. Oferujemy wsparcie w zakresie budowy, zarządzania nieruchomościami oraz tworzenia inspirujących przestrzeni w domu i ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?